Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Zonguldak Filyos Limanı’nda bulunan doğal gaz işletmesini inceleyerek, Türkiye Yüzyılına damga vuracak Türkiye’nin en önemli değeri olduğunu vurguladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de bulunan doğal gazın karaya çıkan noktası olan Çaycuma ilçesindeki Filyos Limanı’nda incelemeler yaptı. Türkiye’de çıkarılacak olan doğal gaz hakkındaki son gelişmeleri paylaştı.

DOĞAL GAZ ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

Bakan Dönmez, Türkiye Petrolleri yetkililerinden bilgi alarak, doğal gaz işletme tesisinin inşaatının bulunduğu alanları inceleyerek, beraberindeki heyetle birlikte limanda bulunan manifoldu da inceledi.

Yaptığı incelemeler sonrasında, Türkiye Yüzyılının en önemli parçası olacağını vurgulayarak, sahada yapılan çalışmanın hızlı ve hummalı olduğunu belirtti. Kara tarafında yaklaşık 6 bin, deniz tarafında ise yaklaşık 3 bin çalışanın olduğunu ifade ederek, 7 gün 24 saat boyunca çalışma yapıldığını kaydetti. Temel amaçlarının Cumhuriyetin 100. Yılında bulunan gazı milletle buluşturmak olduğunu vurgulayarak, hem üretim tarafında hem de iletim tarafında hummalı bir çalışmanın olduğunun altını çizdi.

Deniz tarafında bulunan iletim hattının bittiğini belirterek, test ve devreye alma işlemlerinin yapıldığını kaydetti. Çıkarılan gazı ülkenin iletim sisteminde bulunan boru hattına ulaştıracak olan sistemin inşaatının da bittiğini ifade ederek, devreye alma ve test işlemlerinin devam ettiğini kaydetti.

YURT DIŞINDAN TEKLİFLER YAĞIYOR

Dünyanın her yerinden yabancı uzmanların geldiğini ancak ekipte çalışanların büyük bir kısmının Türklerden oluştuğunu vurgulayan Bakan Dönmez, Türkiye Petrollerinin bu çalışmayı titizlikle ve ciddi bir kabiliyetle gerçekleştirdiğini dile getirdi. Başta Karadeniz olmak üzere burada çalışan ekibin, Akdeniz’de ve dünyanın başka bölgelerinde buna benzer projeleri hayata geçirmeye dair kabiliyetler kazandığını ifade etti. Yurtdışında bulunan mevkidaşlarının işbirliği tekliflerinin oldukça fazla olduğunu vurgulayarak, kısa süre içinde bu noktaya gelmenin mutlu ettiğini aktardı.