Vatandaşlar ucuz araba fırsatını değerlendirmek için şimdiden bayilere akın ediyor. Markalar zam iddiasında bulunurken, müşteriler "Şimdi ödeyin, Aralık'ta satın" diyor. Öte yandan yeni araç bulmanın da zor olduğu söylendi.

Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ÖTV vergi kurallarının 1 Aralık'ta yürürlüğe gireceğini söyleyerek oto piyasasının beklediğini açıkladı. ÖTV düzenlemesi henüz yürürlüğe girmese de piyasa şimdiden etkilendi. Her otomobilde ne kadar indirim yapılacağı belli değil ama vatandaşlar fırsatı değerlendirmek için kolları sıvadı.

MEVCUT SATIŞLAR DURAKLADI

Öte yandan otomobil markaları da boş durmuyor. Arabanın 1 Aralık'ta hissettiği fiyat düşüşü nedeniyle mevcut satışlar durdu. Markalı ürünlerin fiyatları şimdiden yükseldi. Ancak yetkili, bunun vergi matrahından ziyade vergi oranına bağlı olacağını da açıkladı.

VATANDAŞ BAYİLERE AKIN EDİYOR

Sıfır otomobil indiriminin tutarı henüz bilinmiyor ancak 40 bin ile 70 bin lira arasına düşmesi bekleniyor. Bundan dolayı vatandaşlar şimdiden otomobil bayilerinin kapılarını çalıyor. Bayi sahibi Serkan Suk, şunları söyledi:
"Müşterimiz arabasının daha ucuz olduğunu düşünüyor ama şimdi arabası da biraz daha ucuzladı. Buna göre farklı ÖTV tarifeleri bulunmaktadır. Bugün tüm arabaların %80'inde ÖTV bulunuyor. ”