Araç sahipleri için tehlikeli sonuç bir uyarı geldi. Yapılan açıklamaya gore aralık ayına kadar kış lastiğine geçiş yapmayan yurttaşlara yüklü bir para cezası kesilecek. Bu kişiler, 1.152 TL’lik cezaya çarptırılacak. 

1 Aralık’a kadar kış lastiğine geçiş yapmayan yurttaşlara 1.152 TL’lik ceza kesileceği açıklandı. Kış lastiği uygulaması her yıl belirli tarihler içinde mecburi hale getiriliyor. Uygulamaya uymayan araç sahipleri hakkında ise trafik cezası kesiliyor. 

İşte kış lastiği uygulaması ile ilgili bilinmesi gereken detaylar… 

KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILMALI?

Araçlarında kış lastiği kullanımının zorunlu olduğu tarihler her yıl 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri oluyor. Buna nazaran 2022 senesinde da kış lastiği kullanacak olan kişiler 1 Aralık’tan itibaren bu lastikleri takmak zorundalar. Aksi takdirde sürücüler trafik cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Ticari olmayan enstrumanlar içinse her ilin valiliği tarihe karar verecek.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR? 

Uygulama kapsamında lastik takmayan çalgılara 1152 TL’lik trafik cezası kesilecek. 

LASTİK ALIRKEN DİKKAT! 

Yol ve Sürüş Güvenliği Uzmanı Ahmet Özgün’e bakılırsa, kış lastiği yalnız karlı havalarda değil, 7 derecenin altındaki havalarda takılmalı. Özgün ek olarak lastik alırken geçmişine kesinlikle bakılmalı, bekletilmiş lastikler özelliğini kaybettiği için kullanılmaması uyarısında bulundu.