Milyonlarca asgari ücretlinin beklediği 2023 asgari ücret hesaplamaları boşa çıktı. Sosyal Emniyet Eksperi Özgür Erdursun, asgari ücret hesaplamalarının yanlış olduğunu ve beklenen gibi olmayacağını söyledi.

Aralık ayında hesaplanacak olan asgari ücrete dair hesaplamaların yanlış olduğunu ve belirtilen rakamların üzerinde olacağını açıklayan Erdursun, asgari ücretin 7500 ila 8000 TL arasında olmayacağını belirtti. 

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un, "Çok yüksek bir artış olacak", sözleri üzerine, Erdursun CNN Türk ekranlarında açıklama yaptı. Geçen sene enflasyon oranı ile bu seneki enflasyon oranı ile karşılaştırıldığında arada yüzde 30'luk bir farkın olduğunu ve hesaplamaların üzerinde bir artış olacağını söyledi.

Asgari ücretin en az 8250 TL civarında olacağını söyleyerek, en az yüzde 50'lik bir zam yapılacağını dile getirerek asgari ücreti ödeyen işveren ve esnafın şartlarının iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Asgari ücret zammının devlet tarafından değil işveren tarafından verildiğini açıklayarak, bütün maliyetlerin işveren tarafından karşılandığını ve hükümetin elini taşın altına sokması gerektiğini belirtti.