Asgari ücrete her sene olduğu gibi bu sene de yıllık enflasyon baz alınarak zam yapılacak. Pandemi dönemi boyunca ve sonrasında meydana gelen darboğazdan bir türlü çıkamayan Türkiye ekonomisinin gidişatından en çok etkilenen asgari ücretliler ve emekliler olmuştu. Sabit bir gelire tabi olanlar gıda ve fatura gibi temel yaşam giderlerinin sürekli artması sonucu gözlerini asgari ücrete yapılacak zamma çevirdi.

2023 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Maaş beklentisi oldukça fazla olan asgari ücretli çalışanların gözü Aralık ayında toplanacak asgari ücret komisyonunda ancak yıllık enflasyon göz önünde bulundurularak kararlaştırılan asgari ücreti uzmanlar bakın nasıl hesaplıyor...

En son açıklanan enflasyon rakamlarına göre yaşadığımız enflasyonun rakamsal karşılığı yüzde 65 civarındaydı. Yılın ikinci yarısında tahmini enflasyon yüzde 15,95 olacaktır. Son rakamlar göz önünde bulundurularak hesaplanan asgari ücret ve emekli maaşlarının da aynı oranda artması bekleniyor. 

Yaşam şartlarını oldukça etkileyen maaş miktarı, yaşanacak artışla birlikte insanları fazlasıyla etkileyecek. Borçları dağ gibi artan halkın giderek yaşam kalitesi düşmekte ve sosyal hayattan uzaklaşmaktadır.

Yıllık TÜFE rakamları Eylül ayında yüzde 83.45 olarak açıklandı. Ekim ve Kasım aylarının enflasyon oranı yüzde 3 olursa, senelik enflasyon oranı yüzde 83.6 oranında olur. Ancak Ekim ve Kasım aylarının aylık enflasyonu yüzde 4 olursa yıllık enflasyon yüzde 87.2 olacaktır. 

Buna göre; net asgari ücret yani 5500 TL, geçen yıla göre yüzde 72.55 oranında artmıştır. Bu sene de Kasım ayında yıllık enflasyon yüzde 80-87 oranında kalırsa 8 ila 13 puanlık bir artış söz konusu olackatır. Yani net asgari ücretin en az 7 bin 500 TL dolaylarında olması beklenmektedir.