Milyonların beklediği büyük hafta geldi. Çarşamba günü “Asgari ücret ne kadar olacak?” sorusunun yanıtlanacağı ilk sürecin toplantısı yapılacak.

Asgari ücretin yıllık enflasyon oranına göre mi yoksa Temmuz ayında geçerli olan zam oranına göre mi belirleneceği belirsizliğini koruyor ancak 9 bin 350 TL'lik bir rakam önerildi. Bu yılki toplantıda bazı farklılıklar olacak.

Milyonlarca kişinin ve ailelerinin meşgul olduğu asgari ücret görüşmelerinin başlamasına sayılı günler kaldı. Müzakerelerin ilk kısmı Çarşamba günü başlayacak. Asgari ücretin belirlenmesi için şu anda iki farklı enflasyon hesabının ele alındığı söyleniyor.

Bu nedenle asgari ücret, yıllık enflasyon oranı veya Temmuz ayındaki artış oranı baz alınarak belirlenmektedir. Yıllık enflasyona göre belirlendiği takdirde asgari ücretin 9 bin TL'nin üzerinde bulunma ihtimali de dikkate alınırken bu yılki toplantıda farklı önergelerin olduğunu da belirtmekte fayda var. İşte asgari ücret için konuşulan rakamlar ve pazarlık detayları...

TÜRKİYE’NİN ÇARŞAMBA GÜNÜ YAPILACAK TOPLANTIDA

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi sınıfını temsil eden TÜRK-İŞ, etkin asgari ücreti belirlemeye yönelik müzakereler öncesinde Kasım ayı enflasyon oranını da içeren yarın açıklanacak ekonomik verileri komisyona sundu.

7 Aralık'ta yapılacak ilk oturumda yeni asgari ücretin belirlenmesi süreci başlayacak. Bu durum doğrudan 7 milyondan fazla işçiyi ve dolaylı olarak da tüm vatandaşları etkilemektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya en fazla üye sayıları ile işverenleri Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve işçileri Türk-İş derneği temsil ediyor.

Kasım ayı enflasyonu ne zaman açıklanacak? Kasım ayı enflasyonu ne zaman açıklanacak?

Görüşmelerde tarafların talep ve teklifleri merakla beklenirken, komisyonun işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ, yarın açıklanacak Kasım ayı enflasyon verilerine odaklandı. İşçi heyetlerinin, ücretler üzerindeki gelir vergisi yüküne ilişkin taleplerinin yanı sıra Türk-İş’in Açlık ve Yoksulluk Düzeyleri Araştırması rakamları ve enflasyon verilerini sunmaları bekleniyor.

PEVRUL KAVLAK ÇALIŞAN HEYETİNE BAŞKANLIK EDİYOR

Asgari Ücret Komisyonu'nda son yıllarda Çalışma Direktörü olarak görev yapan Nurkan Ondar'ın istifasının ardından bu yıl Asgari Ücret Komisyonu'na yeni Genel Müdür Sadettin Akil başkanlık edecek.

Bu yıldan farklı olarak işçi komitesine federasyon genel sekreteri ve Türk Metal İşçileri Sendikası başkanı Pevrul Kavrak başkanlık edecek ve komitede Türk İş’i temsil edecek.

Bu yıl toplantının yapılacağı yerde de bir farklılık var. Geçen yıl işçi ve işveren heyetlerinin düzenlediği ikinci ve üçüncü konferanslar bu yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılacak. Yeni asgari ücret geçen yıl olduğu gibi yılsonuna kadar belirlenecek.

İKİNCİ GÖRÜŞME 14 ARALIK’TA GERÇEKLEŞECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in davetlisi olarak bakanlığın işçi ve işveren dairesi başkanları, asgari ücret görüşmeleri için tarih belirlemek üzere 1 Aralık'ta bir araya geldi. Sonuç olarak, ilk komite toplantısı 7 Aralık'ta, ikinci komite toplantısı ise 14 Aralık'ta yapılacak.

Toplantının ardından TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, işveren, işçi ve hükümet arasında imzalanan ortak anlaşmaya göre yeni bir asgari sayı belirlemek istediğini söyledi. Çalışanlarınızı mutlu edin ve aynı zamanda şirketinizi koruyun.

Bu arada TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, katıldığı bir televizyon programında açlık ve yoksulluk düzeyi araştırmasında dört kişilik bir aile için açlık sınırının 7 bin 785 lira olduğunu ve bu rakamın kırmızı çizgilerini olduğunun vurgusunu yaptı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?

Asgari ücretler, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenir. Asgari Ücret Tespit Kurulu işçi, işveren ve hükümeti temsilen 5'er kişilik 15 üyeden oluşur. Komite, yeni bir asgari ücret belirleme çalışmalarının bir parçası olarak normalde Aralık ayında dört kez toplanır.

Bakanlıkça görevlendirilen bir üyenin başkanlığındaki Komisyon, en az on üyenin katılımıyla toplanır ve çoğunluk oyu ile karar verir. Eşitlik halinde başkanın bulunduğu parti çoğunluğa sahip sayılır. Asgari net ücret 5.000 500 lira

Bir işçi için asgari ücretin işveren ve çalışanlara toplam maliyeti asgari ücret aylık brüt 6.471 lira, vergi ve harçlar sonrası 35 kuruş net 5.000.500 lira.