Asgari ücret zam pazarlığı başladı. Eski ile yeni asgari ücret arasında 4 bin 500 TL fark oluştu! İşveren ve işçinin talepleri belli oldu…

Asgari ücret zammı için taraflar masaya oturmaya hazırlanıyor. Yarın 1 Aralık Çarşamba günü TÜRK-İŞ, TİSK başkanları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bir araya gelecek. Milyonlar kritik toplantının sonucunu beklerken, masada konuşulacak rakamlar da netlik kazanıyor. Sendikaların pazarlığa hangi rakamlarla oturağı belli oldu. İşte 2023 asgari ücret için son rakamlar…

Memur ve emeklilerin asgari ve azami maaşları ne olacak? Memur ve emeklilerin asgari ve azami maaşları ne olacak?

Yarın asgari ücret zam oranlarının konuşulacağı ilk gün… Milyonların beklediği zam toplantısı ile ilgili önemli haber dün gece saatlerinde geldi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışma takvimini belirlemek amacıyla taraflar bir araya geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın katılacağı toplantıda komisyonunun çalışma takvimi netleştirilecek.

Tarafların rakamlarını kesinleştirdiği toplantının detayları için bugün bir araya geleceklerdi ancak gece yapılan bilgilendirmeye göre taraflar 1 Aralık’ta görüşecek. Komisyonun çalışma takviminin belirleneceği toplantıda işçilerin ve işverenlerin beklentileri netleşti. İşte o rakamlar…

ASGARİ ÜCRET KOMİSYONUNUN TAKVİMİ NETLEŞİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışma takvimini belirlemek amacıyla TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile Perşembe günü bir araya gelecek.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENECEK?

Asgari ücreti belirlemek için, yasa gereği hem hükümetten hem de sendikalardan 5’er olmak üzere toplam 15 kişilik temsilcilerden oluşan komisyon 4 kez bir araya geliyor.

ASGARİ ÜCRET 13 BİN TL Mİ OLACAK?

Cumhuriyet’in haberine göre enflasyonun yüzde 85’i görmesiyle alım gücünün yerlerde olduğunu belirten vatandaş asgari ücretin 10 bin TL olmasını istiyor. Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri merakla bekleniyor.

İşçi sendikaları ise kendi rakamlarını belli etti. Zam pazarlığında bulunmaya hazırlanan sendikalar, 10 ila 13 bin TL asgari ücret talebinde bulunarak masaya oturmayı planlıyor. İşverenler ise 8 ila 8 bin 500 TL’yi daha makul buluyor.

DİSK, 13 BİN TL’LİK ASGARİ ÜCRET TALEBİNDE BULUNACAK!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Tespit Komisyonu’nda bulunmuyor ancak aralık ayının ilk günlerinde resmi taleplerini netleştirecek. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, iki tane asgari ücretli çalışanın olduğu bir eve en az yoksulluk sınırına denk bir maaş girmesi gerektiğini beyan etmişti. DİSK’in yoksulluk sınırı olarak açıkladığı rakam 26 bin 123 TL. Buna göre asgari ücretin en az 13 bin TL olması gerekiyor.

TESK, 10 BİN TL’DEN AZ OLMAMALI DİYOR

Türkiye Esnaf ve Sanaatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Zammın enflasyonun üstünde olması gerektiğini ve bütün personellerin asgari ücretteki zammı hissedeceğini, vergi indirimi yapılmasının şart olduğu belirtiyor.

ASGARİ ÜCRET 9 BİN TL OLACAK İDDİASI

Gazeteci Deniz Gürel, kulislerden aldığı bilgiye dayanarak canlı yayında yaptığı açıklamalarda, asgari ücretin 8 ila 8 bin 500 TL arasında olacağını belirtti. Erdoğan’ın inisiyatif ile bu rakamın 9 bin TL civarında olmasını beklediğini de sözlerine ekledi.