Avrupa, 2022 Temmuz ayında brüt asgari ücret rakamlarını açıklamıştı. Temmuz ayı verilerine göre Eurostat tarafından yapılan hesaplamalarda Türkiye'deki asgari ücret 374 euro olmuştu. AB ülkeleri arasında Bulgaristan'ı az farkla öne geçen Türkiye, güncel kura göre Bulgaristan'ın gerisinde kaldı.

Bulgaristan'daki asgari ücret Temmuz ayından itibaren 363 Euro olarak belirlendi. Ancak Türkiye'deki durum Temmuz ayında 356 Euro civarında iken şimdiler ise 296 Euro.

AVRUPA'DA EN YÜKSEK ASGARİ ÜCRET HANGİ ÜLKEYE AİT?

Eurostat verilerine göre aylık en yüksek brüt asgari ücret Lüksemburg'da veriliyor. 2 bin 313 Euro ile Lüksemburg'dan sonra, Belçika bin 842 Euro ile ikinci en yüksek asgari ücret veren ülke olarak yer alıyor. En yüksek asgari ücret veren üçüncü ülke ise bin 775 Euro ile İrlanda oluyor. 

Daha sonra sırasıyla Hollanda'da asgari ücret bin 776 Euro, Almanya'da asgari ücret bin 744 Euro ve Fransa'da asgari ücret bin 646 Euro şeklinde listeyi takip ediyor. 

Minimum_wages_July_2022

AVRUPA'DA EN DÜŞÜK ASGARİ ÜCRET VEREN ÜLKE: BULGARİSTAN

AB ülkeleri arasında en düşük asgari ücret veren 363 Euro ile Bulgaristan. Eurostat'ın yayınladığı verilere göre AB ülkesi olmayan ülkeler de istatistiklerde yerini alıyor. Bunlar Türkiye, Sırbistan, Karadağ ve Arnavutluk gibi aday ülkelerden oluşuyor. Türkiye Temmuz ayı Eurostat verilerine göre 374  Euro, Sırbistan 402 Euro, Karadağ 533 Euro ve  Arnavutluk 269 Euro ile son sırada yer alıyor.

Asgari ücret uygulaması yer almayan ülkeler listede yer almıyor. Bu ülkeler şunlardır: İtalya, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Avusturya ve Kıbrıs.