Açılışta BIST 100 endeksi, bir önceki kapanışa göre 32,01 puan ve aynı zamanda da yüzde 0,81 değer kazanıp 3.966,64 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,96 ve holding endeksi ise yüzde 0,79 artış şeklinde kaydetti. Tüm sektör endeksleri güne yükseliş ile başlarken, en fazla kazandıransa yüzde 3,2'yle bilişim oldu.

BIST 100 endeksi, cuma günü yüzde 0,87 yükseliş göstererek 3.934,63 puan ile tüm zamanların en yüksek kapanışını kayıtlara geçirdi. Endeks, küresel piyasalardan pozitif ayrıştığı geçtiğimiz hafta genelinde de yüzde 8,48 değer kazandırmış oldu.

Alanında başarılı analistler ise ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ultra şahin para politikalarının sonuna gelindiği ile ilgili olarak beklentilerin güçlenmesi ile küresel çapta risk iştahının yükseldiğini açıkladı.

Cuma günü The Wall Street Journal Gazetesi’nde bulunan bir haberde bazı Fed yetkililerinin hem faiz artışlarının hızını yakı zamanda yavaşlatma hem de faiz artışlarını önümüzdeki senenin başlarında durdurma niyetinin sinyallerini vermeye başladığı ifade edildi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de para politikasında şahin adımların aynı şekilde devam etmesi durumunda ekonominin zora girebileceğini, Fed'in ise bu durumu dikkate alması gerektiğine dikkat çekti.

Daly'nin açıklamalarının hemen ardından daha önce 75 baz puanda baskı kuran Fed'in aralık ayı toplantısı ile ilgili olarak faiz artırımı beklentileri 50 baz puana evrilmiş oldu. Banka'nın kasım toplantısında faizleri 75 baz puan artıracağı şeklindeki beklentilerin ise korunduğu düşünülüyor.

Analistler ise bu hafta Avrupa ve Japonya merkez bankalarının faiz kararlarının haricinde yoğun veri gündeminin piyasaların yönü üzerinde son derece etkili olmasının beklendiğini ifade ederek, İngiltere başta olarak üzere siyasi gelişmelerin de yatırımcıların odağında olacağını kayıtlara geçirdi.

Bugün yurt içinde finansal hizmetler güven endeksi ve bununla birlikte yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak öncü imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, yoğunlaşacak bilanço dönemi dolayısıyla hisse bazlı oynaklığın da artabileceğini ifade etti.

Analistler, teknik açıdan bakıldığında BIST 100 endeksinde 4.000 puanın direnç, 3.900 ve 3.840 seyirlerinin destek konumunda bulunduğunu ifade etti.