Aselsan Yükseliyor

Aselsan hisseleri yükselir mi, düşermi. Salgının Aselsan a nasıl etkisi olur.

BORSA 21.04.2020, 07:48 Gökhan A.
Aselsan Yükseliyor

ASELSAN hissesi günü 27,40 TL'den ve %1,03 deger kazancı ile tamamladı. AselsHisse senedinde yükseliş sürüyor. 27,4 TL'den yaptığı kapanış ile 10 günlük hareketli ortalamaların üzerinde bulunuyor.

Küresel risklerin sürekli artış seyri ve ülkemizin savunma sanayiinde yerlileşme politikaları Aselsan’ın iş hacminin maksimum riskli ve düşüşte olan ortamdan minimum derecede etkilenmesini sağlıyor. Koronavirüs salgını da savunma siparişlerini pek yavaşlatmış gözükmüyor. Ayrıca Aselsan'ın uzun vadeli antlaşma ve sözleşmeler ile çalışması ve 2019 yıl sonu itibariyle 9,7 milyar dolarlık bekleyen iş yükünün olması şirketi bu dönemde defansif bir iş modeliyle öne çıkartıyor. Şirket koronavirüs sebebiyle bir tedarik sıkıntısı yaşanmayacağını da dile getirmişti. Halihazırda sağlık tarafında da geliştirme ve araştırma faaliyeti gösteren şirketin pandemi süreciyle birlikte bu tarafta ağırlığını artırmasını ve önümüzdeki yıllarda sağlık sektöründen de gelir elde etmesini bekliyoruz. Aselsan’ın gelirlerinin %78 oranında dövizden oluşmasına karşın giderlerinin %35’inin döviz cinsi olması Türk Lirası’nın değer kaybına karşı şirketin korunaklı olmasını sağlıyor. 2019 yılında şirket üzerindeki en büyük olumsuzluk alacak tahsilatında yaşanan problemlerdi ancak son çeyrek itibariyle şirketin yılı net nakit pozisyon ile kapattığını gördük. 2020 yılının ilk yarısında da benzer bir tahsilat problemi yaşanabileceğini düşünsek de yılın ikinci yarısında bu durumun düzelmesini öngörüyoruz. 

Son gelişme: Yerli üretim çalışmalarını da hızla sürdüren ASELSAN,müttefik ve dost ülke Kazakistan'ın ihtiyacı kapsamında Uzaktan Komutalı Silah Sistemine (SARP DUAL) yönelik yeni bir sözleşme imzaladı. ASELSAN'ın deniz ve kara platformlarında kullanılabilen farklı konfigürasyon ve kalibrelerde geliştirdiği  yerli üretim uzaktan komutalı silah sistemleri halen 20 farklı ülkenin envanterinde yer alıyor. ASELSAN ve Kazakistan'daki iştiraki; Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE), Kazakistan'ın sivil ve askeri alanlardaki ihtiyaçlarının maksimum düzeyde karşılanması amacıyla üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor.

Aselsan son dakika kap açıklaması: Aselsan El. San. Ve Tic. A.Ş. (IS:ASELS) ile bir yurt dışı müşteri arasında 27/07/2016 tarihinde toplam bedeli yaklaşık 15.100.000,- ABD Doları olan Elektro-Optik Sistemler satış sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2016-2017 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

Yorumlar (0)