Gilead Sciences'ın Korona İlacı Amerika Borsalarının Yönünü Değiştirecekmi

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ekonomik faaliyetlerin mevcut ikinci çeyrekte "benzeri görülmemiş" bir seviyede daralabileceği konusunda uyardı

BORSA 30.04.2020, 01:08
Gilead Sciences'ın Korona İlacı Amerika Borsalarının Yönünü Değiştirecekmi

  Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ekonomik faaliyetlerin mevcut ikinci çeyrekte "benzeri görülmemiş" bir seviyede daralabileceği konusunda uyardı.New York Menkul Kıymetler Borsası, Gilead Sciences firmasının koronavirüse karşı geliştirilen tedavisinin sonuçları ve Federal Reserve'den ABD ekonomisine sürekli destek vermede pozitif yönde kesinlik getirmesi nedeniyle Çarşamba günü keskin bir şekilde yükseldi. Wall Street Borsası koronavirüs tedavisinin iyi yönde gideceği umudu ile yükseliyor.Gilead Sciences firmasının yetkililerinin yaptığı açıklamada koronavirüse karşı remdesivir ilacının pozitif yönde hastalığı önlediğine dair bilgiler toparlandığını ve en kısa sürede bu konu ile alakalı gerekli izinlerin alınıp hızlıcana tedavide kullanılması yönünde yarar sağlayacağını belirttiler.

  New York Menkul Kıymetler Borsası'nın ana endeksi olan Dow Jones Industrial Average,% 2.21 artışla 24.633.86 puana ve teknolojik Nasdaq% 3.57 artışla 8.914.71 puana yükseldi.Borsadaki en büyük şirketlerin genişletilmiş S&P 500 endeksi% 2.66 artışla 2.939.51 adede yükseldi. Endeksler, Gilead Sciences'ın (+% 5.68) büyük bir klinik araştırmasının olumlu ön sonuçlarının yayınlanmasıyla seansın başlangıcından yararlandı.Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü ve Başkan Donald Trump Çarşamba günü danışman Dr. Anthony Fauci, "Veriler remdesivir'in koronavirüs hastalarının iyileşme süresini azaltmada açık, anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğunu gösteriyor." Dedi. Bu, "bir ilacın bu virüsü engelleyebileceğini" kanıtlıyor devam eden Fauci, soruşturmayı denetledi. TD Ameritrade'den Shawn Cruz, bu reklamların yatırımcılara "tünelin sonunda bir ışık" gibi geldiğini söyledi. "Tüm bu durumun sona ereceğini düşünüyorlar... Ve dördüncü çeyreği düşünüyorlar ki bu ikinciden daha iyi olacak" diyor. Duyurular, Ticaret Bakanlığı tarafından bu sabah yayınlanan ABD'de yıllık bazda ilk çeyrekte Gayrı Safi Yurt İçi Hâsıla’daki % 4,8'lik düşüşü gölgede bıraktı. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, mevcut ikinci çeyrekte,  koronavirüsü pandemisini azaltmaya yönelik tedbirler uygulandıkça, ekonomik faaliyetin "benzeri görülmemiş" bir seviyeye düşebileceği konusunda uyardı.

  ABD ihraççısı Fed, Salı ve Çarşamba günkü iki günlük toplantı sonrasında rehberlik oranını sıfır ile% 0,25 arasında tutmaya karar verdi. Powell, "ABD ekonomisi daha fazla desteğe ihtiyaç duyabilir" dedi ve merkez bankasının ödeme zincirini desteklemek için pazara muazzam likidite enjekte ettikten sonra mevcut tüm araçları kullanmaya istekli olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)