Petrol Fiyatları Son 20 Yıldaki EN Düşük Seviyelerine Geriledi

ABD petrolü, koronavirüs pandemisinin neden olduğu dünya talebinin çöküşü nedeniyle, Pazartesi günü Asya'da bir varilin 15 doların altında işlem gördü

BORSA 21.04.2020, 08:56
Petrol Fiyatları Son 20 Yıldaki EN Düşük Seviyelerine Geriledi

  ABD petrolü, koronavirüs pandemisinin neden olduğu dünya talebinin çöküşü nedeniyle, Pazartesi günü Asya'da bir varilin 15 doların altında, neredeyse yirmi yıldan fazla bir sürede, yeni bir düşüşle neredeyse% 20 düştü.ABD varili West Texas Intermediate (WTI)% 18.45 kaybetti ve öğleden sonra Asya operasyonlarında bir birim olarak 14.90 $ 'a yükselirken Brent North Sea% 3 düşüşle 27.23 $' a sonlandı.Petrol piyasaları son haftalarda yaklaşık 20 yıldaki en düşük seviyelerine geriledi, çünkü dünyadaki karantinalar  ve seyahat kısıtlamaları talep üzerinde güçlü bir negatif etkiye sahip.OPEC üyesi Suudi Arabistan, bu örgütün üyesi olmayan Rusya ile bir fiyat savaşı başlattıktan sonra kriz kötüleşti.İki ülke, diğer devletlerle birlikte virüsten etkilenen pazarları artırmak için üretimi günde yaklaşık 10 milyon varil azaltmayı kabul ederek anlaşmazlığı bu ayın başlarında sona erdirdi.Ancak fiyatlar düşmeye devam etti. Analistler, kesintilerin talepteki büyük düşüşü dengelemek için yeterli olmadığını tahmin ediyorlar.

Venezuela petrol fiyatı varil başına 13.03 $ 'a düştü

ANZ bankası, "Ham fiyatlar baskı altında olmaya devam etti."

"OPEC, üretimde benzeri görülmemiş bir düşüşü kabul etmesine rağmen, piyasa petrolle dolup taşmaktadır" diye ekledi Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC üyesi olmayan ortaklar.

Banka, "ABD'deki depolama tesislerinin kapasitesinin tükenmekte olduğu konusunda hala korku var."

West Texas Intermediate Brent'ten çekilmemiş;

CMC Markets uzmanı Michael McCarthy, WTI'nın (West Texas Intermediate) düşmesinin Cushing terminalindeki (Oklahoma, Güney Amerika Birleşik Devletleri) ham rezervlerin “fazlalığını kanıtladığını” teyit ediyor.

ABD'nin ölçütü şimdi Avrupa'nın petrol ölçütü Brent'ten ayrıldı ve "ikisi arasındaki boşluk on yılda en yüksek seviyesine ulaştı" dedi.

West Texas Intermediate Mayıs ayı teslimatı için varil sözleşmesi yakında sona erecek, yani sahip olanların fiziksel alıcılar bulması gerekiyor. Ancak son haftalarda ABD'de rezervler zaten çok arttı ve bu yüzden fiyatlarını düşürmek zorunda kalacaklar.

ABD Enerji Bilgi İdaresi, petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 19,25 milyon varil arttığını bildirdi.

Trifecta Consultants'ın analisti Sukrit Vijayakar, Amerikan rafinerilerinin ham petrolü yeterince hızlı bir şekilde dönüştürmeyi başaramadığının altını çiziyor, bu da neden daha az alıcı ve rezervin arttığını açıklıyor.

AFP'nin danıştığı pazar analisti Jeffrey Halley, "Bence 1998'den bu yana en düşük seviyeleri çok yakında 11 dolar civarında test edeceğiz." dedi.

Yorumlar (0)