Thy hisseleri yükselişe mi geçiyor

Paraya hakim olan güçler ve yatırım fonları Altın ve nakitte pozisyon aldılar, sürecin sonlanması ile birlikte neler olacak.

BORSA 16.04.2020, 00:27 Gökhan A.
Thy hisseleri yükselişe mi geçiyor

Yaşadığımız sürecin negatif etkileri bu hafta bir miktar azaldı.Thy (THYAO)'da son 5 günde miktar yukarı yönlü hareket gözlemledik ancak yukarı tepkinin yeterli olmadığını, oldukça zayıf kaldığını söyleyebiliriz.. Endekste daha önce de belirtilen kritik 98000 seviyesini test etmiş olmasına rağmen yükseliş onayını henüz alamamış görünüyor.. BIST100 ile paralel hareteket eden THYAO izlenmesi gereken noktalarda bulunuyor. Oyak Yatırımın hisseye analizi - yorumları THYAO dün basına yaptığı açıklamada covid-19 önlemleri kapsamında tüm dış hat uçuşlarını 20 Mayıs’a kadar durdurduğunu belirtti. Şirket daha önce yurtdışı tarifeli seferlerini 1 Mayıs’a kadar durdurduğunu açıklamıştı. Yine şirketin internet sitesinde yayınlanan açıklamada, iç hat uçuşların ise 20 Nisan’a kadar durdurulmuş olduğu bilgisi güncellenerek yayınlandı. THY'nın mart ayında toplam yolcu sayısı %53 oranında düştü. Mart ayında koronavirüs salgını önlemek amacıyla alınan seyahat kısıtlama önlemleri ve talepteki düşüş sebebiyle, THY’nın iç hat yolcu sayısı yıllık bazda %45 düşüşle 1.39 milyona, dış hat yolcu sayısı yıllık bazda %59 düşüşle 1.38 milyona geriledi. Mart ayında toplam yolcu sayısı ise yıllık bazda %53 düşüşle 2.77 milyona geriledi. Mart ayında dış hat transit yolcu sayısı %60, giden direkt yolcu yıllık bazda %58 düşüş gösterdi.

Şeker Yatırım THY hisse analizi - yorumları

THY, mart 2020 trafik verilerini açıklamıştır. Açıklanan verilere göre Şirket, Koronavirüs salgını, alınan önlemler ve uçuş kısıtlamalarının etkisiyle Mart 2020’de, hem dış hem de iç hat yolcu sayısındaki gerilemeye bağlı olarak, yıllık %53.0 oranında azalışla toplam 2.8mn yolcu taşımıştır. THY’nin Mart 2020’de dış hatlar yolcu sayısı, büyük ölçüde dıştan dışa transfer yolcu sayısında kaydedilen yıllık %60.1 düşüş ile yıllık bazda %59.1 oranında azalış göstermiş, iç hat yolcu sayısındaki azalış ise hızlanarak yıllık bazda %44.9 olarak gerçekleşmiştir. THY’nin toplam AKK kapasitesi, Mart 2020’de yıllık %40.3, ÜYK’si ise yıllık %53.3 oranında azalmıştır. Böylelikle, Mart 2020’deki yolcu doluluk oranı, dış hatlardaki yıllık 18.7 y.p. ve iç hatlardaki yıllık 11.7 y.p. azalışlarla toplamda yıllık 17.6 y.p. gerileyerek %63.3 olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in Mart 2020’de taşımış olduğu toplam kargo tonajı ise, yıllık %8.5 oranında azalış göstermiştir. Açıklanan verilerin Şirket payları performansı üzerinde hafif olumsuz etkili olabileceğini düşünmekteyiz.

İş Yatırım THY hisse analizi - yorumları

,THY sınırlı sayıda uçtuğu büyükşehirlere olan uçuşlarını da 20 Nisan’a kadar durdurdu. Ayrıca THY genel Müdürü Bilal Ekşi yaptığı açıklama şu bilgileri verdi: “Bugünlerde ülkemize yaptığımız tüm SEFERLER ilgili otoritelerimizin talepleri ve organizasyonu doğrultusunda TAHLİYE seferi olarak icra edilmektedir Seferlerde Türk vatandaşlarımız ülkemize getirilmekte ve 14 gün Devlet yurtlarında KARANTİNAYA alınmaktadırlar.”

En Zayıf Yorum

Küresekl süreçte yaşanan bu hadisenin ne kadar süreceği meçhul olmakla beraber çeşitli öngürüler gelmektedir. En zayıf görüşün fakat en dikkat edilmesi gereken kısmı şu şekilde planlandığı düşünülmektedir. Paraya hakim olan güçler ve yatırım fonları Altın ve nakitte pozisyon aldılar, sürecin sonlanması ile birlikte büyük satın alımlar olacağı düşünülmekte ve satın alımların ilk sırasında havayolu hisseleri bulunmaktadır, ülkemizde ve dünyada thy nin marka değerinin çok yüksek olduğu düşünülürse kesinlikle bu seviyeleri hak etmeyen bir yerde olmasından dolayı yatırımcıları cezbedecek bir seviyede bulunan hisse gelen ilk olumlu açıklamalar ile yükselişe geçebilir. Sadece önümüzdeki 1 haftalık süreci iyi kestirmek gerekiyor. Neden 1 hafta çünkü ABD, İngiltere ve Fransa gibi en güçlü yatırımcılar kendi ülkelerindeki durumu izleyip ona göre karar verecekler, salgınında en etkili olduğu ülkeler bu saydığımız ekonomisi en güçlü devletlerdir.

Yorumlar (0)