Ünlü Yatırımcı Warren Buffett Hisseleri Toplamaya Hazırlanıyor

Warren Buffett, Berkshire Hathaway'in sermayesini zorlu zamanlarda mükemmel uzun vadeli yatırım fırsatlarına dağıtmasıyla ünlüdür. Ancak ...

BORSA 24.04.2020, 11:10
Ünlü Yatırımcı Warren Buffett Hisseleri Toplamaya Hazırlanıyor

  Warren Buffett, Berkshire Hathaway'in sermayesini zorlu zamanlarda mükemmel uzun vadeli yatırım fırsatlarına dağıtmasıyla ünlüdür. Ancak, birçok yatırımcının sürprizine göre, Omaha Oracle'ı lakaplı Warren Buffett şimdiye kadar son derece sessiz kaldı.Bu, Buffett ve ekibinin hamle yapmadığı anlamına gelmiyor. Şirketin ilk çeyrek kazançları birkaç hafta içinde açıklanana kadar Berkshire sermayesinin ne kadarının borsaya konuşlandırıldığını bilemeyiz ve Buffett ve hisse senedi seçicilerinin, seçtiği belirli hisse senedi alımlarını bilmeyeceğiz 15 Mayıs'a kadar vadesi gelmeyen şirketin bir sonraki açıklamasına kadar.

Öte yandan, Buffett'in son haftalarda bildiğimiz birkaç hamlesi var. Berkshire'ın hisse senedi portföyü ve genel finansal durumu ve bunların ne anlama geldiği ile ilgili bir gerçek için bilinen üç şey; Berkshire Hathaway bazı havayolu stoklarını sattı. Buffett’in son zamanlarda yaptığı hamlelerden ikisi hisse senedi satmayı içeriyor. Kısa bir süre önce SEC dosyalarıyla Berkshire'ın geçtiğimiz haftalarda hisse senedi sattığını öğrendik.İlk olarak Berkshire'ın bazı havayolu stoklarını sattığını öğrendik. Edinilen bilgilere göre Berkshire, Delta'nın yaklaşık 13 milyon hissesini ve Southwest Airlines'ın 2,3 milyon hissesini sattı. Havayolu stok satışlarından elde edilen toplam gelir 388 milyon Dolar 'a ulaştı.

  Warren Buffett'in havayolu yatırımlarına olan inancını kaybettiğini düşünmek kolay olabilir. COVID-19 salgınının bir sonucu olarak çoğu daha düşüktür ve bu şirketler aslında şu anda neredeyse hiç yolcu taşımamaktadır. Bununla birlikte, bu satışların şirketin havayolu yatırımlarının nispeten küçük parçaları olduğunu ve yasal nedenlerden ötürü olabileceğini belirtmek önemlidir. Sebeplerin derinlerine inmeden, halka açık herhangi bir şirketin% 10'undan fazlasına sahip olmak daha fazla sorumluluk ve bir yüktür. Aslında, Berkshire'ın satışları açıklamasının tek nedeni hisse satmadan önce her havayolunun% 10'undan fazlasına sahip olmasıdır. Satışlardan sonra, Berkshire her birinin% 10'undan biraz daha azına sahip, bu yüzden bunlar sadece bu hedefe ulaşmak (yasal sorumluluğu azaltmak)olabilirdi. Şirketin dönem açıklaması bir ay içinde piyasaya açıklandıktan sonra, diğer havayolu pozisyonlarının da kesilip kesilmediğini göreceğiz ve sonra Buffett'in havayollarına inancını kaybedip kaybetmediği ile alakalı daha iyi bir fikrimiz olacak.

Warren Buffett ve şirketinin Berkshire’ın bazı havayolu stoklarını boşalttığını öğrendikten sadece birkaç gün sonra, Berkshire'ın Bank of New York Mellon'daki hisselerinin yaklaşık 860.000'ini sattığını ve yaklaşık 30 milyon dolar topladığını öğrendik. Sonuçta, Berkshire'ın hala yaklaşık 3,3 milyar dolarlık bankanın sahibi olduğunu düşündüğünüzde, 30 milyon dolarlık hisse senedi gerçekten ufak bir miktar. Böylece Berkshire bankadaki hisselerinin yaklaşık% 1'ini sattı. Dahası, bu her şeyden çok düzenleyici (yasal sorumluluğu azaltmak)için bir satıştı. Satıştan önce, Berkshire bankanın% 10'undan biraz fazlasına sahipti, bu nedenle bu hamle muhtemelen bahsi önemli eşiğin altına düşürdü.

Berkshire daha da fazla para topluyor ve şartlara inanmayacaksınız,

Berkshire Hathaway'in 2019'un sonunda yaklaşık 128 milyar dolarlık büyük bir nakit stoğu vardı, bu nedenle Buffett ve ekibinin yapması gereken son şeyin para toplamak olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu tam olarak olan şey gibi görünüyor.Özellikle, Berkshire denizaşırı borç piyasalarına giriyor. Mart ayı başlarında Berkshire, Euro cinsinden tahvil toplamı yaklaşık 1,1 milyar ABD doları olarak sattı. Avrupa'daki son derece düşük faizli ortam nedeniyle, Berkshire'ın tahvilleri% 0 kupon faiz oranına sahip ve 2025'te olgunlaştı. Daha sonra Nisan ayı başlarında Berkshire, Japonya'da 1.8 milyar dolar daha tahvil teklif etti.

Warren Buffett fil silahını mı yüklüyor?

  Berkshire'ın daha fazla sermaye toplama motivasyonu’ nun ne olduğunu bilmenin bir yolu yok. Belki Buffett sonunda yıllardır beklediği için büyük bir satın alma yapmayı planlıyor, ancak yüksek değerlemeler yolunda duruyordu. Ya da belki Buffett, ya da Berkshire'daki bir başkası, bu sermayeyi alıp küçük bir getiri elde edebilseler bile,% 0 faizle ya da ona yakın bir şekilde borçlanmanın mantıksız olduğuna inanıyoruz. Daha önce de belirtildiği gibi, Berkshire'ın koronavirüs pandemisinin ortasında yaptığı veya yapmayı planladığı önemli hareketleri henüz duymadık. Ancak, hiçbir şey alenen açıklanmadığı için, sahne arkasında hiçbir şey olmadığını düşünerek hata yapmayın. Tahminim tam tersinin doğru olduğudur. Buffett, piyasa çöküşleri sırasında işe para koymayı çok seviyor ve daha önce bir ayı piyasasında çalışmak için hiç bu kadar para biriktirmemişti.

Bekleyip görücez. Arka tarafta nasıl bir planlama yapıldığı çok kısa zamanda ortaya çıkacaktır.

Yorumlar (0)