Havaların soğuması ile birlikte kar yağışının ne zaman geleceği de merak konusu oldu. Son yıllarda sert geçen kış aylarının sebeplerinden biri de La Nina’nın soğuk su akıntılarını kıyılara sürüklemesinden dolayı olmuştu. 

Bu sene bu etki sebebi ile soğuk ve yağışlı bir kış ön görülmeye başlandı. Beklenen kar yağışı için tahminler ise şu şekilde oldu. İç kesimlerde gelecek haftaları, İstanbul’da aralık ayının başını veya ortasını, Ankara’da ise daha erken yani Kasım başı veya sonu gibi bir tarihi işaret ediliyor.

Yaptığı isabetli hava durumu tahminleriyle kendinden söz eden “meteoroloji kahini” Kerem Ökten, cuma günü için bir çok ili uyardı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altına ineceğini söyleyen Ökten, “Cuma gecesi titreyeceğiz” dedi.

Kerem Ökten, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Dikkat! Mevsimine göre çok soğuk havalar geliyor. Perşembe gecesi başlayacak soğuklar Cuma günü etkisini artıracak. Cuma gecesi titreyeceğiz. Ankara ve Bursa 2 derece. İstanbul’un iç kısımları 5 derece. İzmir 8, Karabük -1, Kayseri, Yozgat ve Sivas 0, Ayder -4…” dedi. 

Son hava durumu tahminlerine göre sıcaklıkların perşembe ve cuma günü düşmesi bekleniyor. Hafta sonu ise  tekrar ısınarak ortalamanın üzerine çıkacak. Ancak bu durum çok da uzun sürmeyecek.  

Meteoroloji kahini Kerem Ökten, son paylaşımında ise 31 Ekim’i işaret etti. 

“31 Ekim itibariyle beklenen Sibirya kar örtüsü. Ekim ayını ortalamaların üzerinde kapatacağız gibi görünüyor. Öte yandan 2002 ve 2016 kadar da olmayacağı izlenimi veriyor. Son 20 yılın 4 ve 5. sırasında tamamlayabiliriz. Ki bu da sert kışa sebep olabilir.”