Resmi Gazete’de yayımlanan habere göre; çiftçinin beklediği açıklama yapıldı, destek ödemeleri hesaplara bugün yatırılıyor. Resmi Gazete’de yayınlanan tarım destek paketine göre; 2022 tarım destek ödemeleri kapsamında, 2023 yılının bütçesinden verilecek olan miktarlar çiftçilerin hesaplarına yatırıldı. Çiftçilerin yüzünü güldürecek olan bu gelişme büyük heyecan yarattı.
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi geçtiğimiz aylarda duyurduğu bu haberle çiftçilerin desteklenmesi için 2023 yılının bütçesinden 2022 destek ödemeleri bugün başlıyor. Erken ödenen bu ödemeler her sene Mart ve Nisan aylarında oluşturulan mazot ve gübre desteği olarak bilinen ödemeler bu yıl 6 ay erken ödenecek. 
Mazot ve benzin fiyatlarında yaşanan hızlı artış Mart ayından bu yana alınan ödemelerin hızlı bir şekilde erimesine neden olmuştu ve çiftçi zarar ediyordu. Yaşanan bu mağduriyetten dolayı 6 ay önceden çiftçi destek ödemelerinin yapılması kararlaştırıldı. Bakan Kirişçi, geçetiğimiz aylarda bunun sinyalini vermişti. 

ORGANİK GÜBRE DESTEĞİ DE YAPILACAK

2019 yılında ilk gerçekleştirilen organik gübre desteği bu yıl da gerçekleşecek. Buna göre; organominerak gübre desteği kapsamında organik gübre çiftçilere dağıtılmıştı. Organik gübre ürünlerin ve toprağın zarar görmemesi adına gerçekleştirilen önemli bir adımdı. Çiftçilerin dört gözle beklediği bu uygulamaya bu yıl da devam ediliyor.
Her bir dekar başına 20 TL olan organik gübre yardımının 2023 yılı fiyatları henüz belirlenmedi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın analiz ettiği organik gübre alıcılarına destek yardımı yapılıp yapılmayacağının kesinleşmesi öngörülüyor. 
Kasım ayının sonlarına gelinmesine rağmen, henüz destek ödemelerinin ne zaman yapılacağına ilişkin resmi bir açıklama gelmedi. Çiftçiler yardım paketinin ne zaman yatırılacağını merakla beklerken, buna dair resmi bir açıklama veya bilgilendirme henüz yapılmadı.