Türkiye’nin son yıllarda ekonomik ve diplomatik atılımlar yaptığına değinen makalede, Türkiye’nin günümüzde geçmişte olduğu kadar ilgi odağı olmadığını yazıldı. Çin resmi ajansı Şinhua’da yayınlanan makalede, gelişmiş ülkeler düzeyine yükselen bir ülke olarak anıldı.

TÜRKİYE, ÇİN’İN GÜNDEMİNDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu 2023 Türkiye’nin Yüzyılı programı, yayınlanan makalede değerlendirildi. Erdoğan, Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. Yılında yapılan açıklamada; Türkiye Yüzyılında, ekonomide, siyasette, askeri alanda, teknolojide ve diplomaside dünyanın ilk 10 ülkesi arasında olmayı hedeflediklerini söylemişti.

Şinhua makalesinde, Erdoğan’ın söylemiş olduğu, Türkiye ne geri kalmış ne de gelişmekte olan bir ülke sözüne hitaben, World Population Review'ın gelişmiş ülke şartına göreİnsani Gelişme Endeksi 0,8 olmalıdır. Türkiye, gelişmiş ülkeler arasında 0,807’lik bir oranla bu gelişmiş ülkelerdendir diye belirtti.

PANDEMİ ENGEL OLMADI

Yayınlanan makalede, Avrupa Birliği 2022 Türkiye Raporu’na göre, Türkiye’nin gelişmişlik yüzdesinin belirtilen ve olması gereken oranda olduğuna değinerek, salgının yaşattığı gerileme etkilerine rağmen, Türkiye ekonomisi büyüme ivmesi kazanarak, Türkiye’nin sıralamasını koruduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelmiş ülke açılımı dayanağının, iç yönetişimin iyileşmesi ve hızlı ekonomik büyüme olarak görülüyor. Türkiye’nin aynı zamanda Rusya-Ukrayna arasında arabulucu olarak görev yaptığını ve tahıl krizini çözdüğünü de göz ardı etmemek gerek.

Uluslararası nüfuzunu arttırmaya yönelik Türkiye’nin son yıllarda, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, AGİT ve İslam İşbirliği Teşkilatına başkanlık yapan tek ülke olması da ayrıca dikkat çeken unsurlar arasındadır. Arabuluculuk konusunda akla gelen ilk ülkenin Türkiye olması da makalede geçen ayrıntılardandır.

Makalede Erdoğan’ın söylediği sözlere atıfta bulunularak, ülkenin geleceğe bakışının temeli Türkiye Yüzyılında yatıyor. Erdoğan, Türkiye’nin büyümesini destekleyerek güç gelişimi göstermekte ve çalkantılı dünyada insanlara moral veriyor, ifadeleri yer alıyor. Ayrıca 2023 seçimleri için hazırlık da yapıldığı makalede geçen cümleler arasındadır.