Bakanlık çocuklu ailelere yönelik yardımlara hız vererek 600 TL'lik yeni bir yardıma daha imza attı. İşte çocuk yardımı nasıl alınır sorusunun cevabı...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardımlar konusunda vatandaşları ilgilendiren destek paketlerini anlatmaya devam ediyor. Yanık, Eylül ayında yoksul vatandaşlara 9,6 milyar dolar ödendiğini açıklamıştı. Sosyal yardımlardan biri de doğum yardımı olmuştur.

Doğum parasını nasıl alırım sorusunun cevabını merak edenler için şartlar belirlendi. Türk vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine doğum yardımı sağlanmaktadır. Bu ödenek 15 Mayıs 2015 tarihinden sonraki doğumlar için geçerlidir.

Doğum yardımı almak istiyorsanız, yerel aile, çalışma ve sosyal işler dairesine veya sosyal yardım dairesine başvurabilirsiniz. Çocuğunuz Nüfus Müdürlüğü'nün kimlik paylaşım sistemine kaydolduktan sonra bir başvuru formu doldurmanız gerekir. PTT ile ödeme yapılması durumunda birinci çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklara 600 TL ödenecek.

ÖDEMESİNİ ALMAYANLARIN HAKKI İPTAL EDİLECEK

Maliye Bakanlığına 10 müfettiş alımı yapılacak Maliye Bakanlığına 10 müfettiş alımı yapılacak

Ödemeler, kişilerin T.C veya Mavi Kart numaraları kullanılarak PTT aracılığıyla yapılır. 1 yıl içinde ödeme yapılmadığı takdirde iade edilecektir.