Coronavirüsün aşısı bulundu! Roche firması 20 trilyon dolar kazanacak

Gündem 20.03.2020, 17:42
Coronavirüsün aşısı bulundu! Roche firması 20 trilyon dolar kazanacak
4/4

Aşıyı çoktan bulmuşlardır. Bu büyük bir iş. Yüzbinlerce litre aşı tanklarını oluşturmanız gerekir. Bunu yaparken de yüksek maliyetler çıkar. O maliyeti de ülkelerden siparişle alacaklar. Siparişleri şimdiden verin ki başka türlü bunu üretemeyeceğiz diyecekler. 250 milyon dolar, sadece 5 milyon kişinin aşı ücreti eder. Birkaç doz olursa fiyat katlanacaktır.
Virüs nedeniyle ekonomik zarar büyük. Bu başkalarının da kazanması anlamına mı geliyor?
Bu operasyonu yapanların paraya ihtiyacı yok ama buradan elde edilen paraların nerelere harcanacağı merak konusu. Belki de fonlanması gereken yerler vardır.
Bu işin Çin, İran ve İtalya’da görülmesinin nedeni nedir?
İtalya’nın Çin ile çok ciddi ticari işbirliği var. Diğer ülke de İran. Bugün olan olayın tanı kiti yok. Neye bağlı olarak olduğunu bilmiyoruz. Sadece Dünya Sağlık Örgütü’nün iki dudağı arasından çıkan açıklamalar var.
Bunun nedeni algı oluşturmaktır. Avrupa’yı ablukaya almaya çalışıyorlar. İtalya’yı karantinaya aldılar. Çünkü Avrupa veba salgınında nüfusunun 3’te birini kaybetti. Avrupa’da hep hastalıktan öleceğiz sağlantısı vardır.
Virüsten ne kadar para kazanılacak?
Ülke başına ne fiyat biçeceklerini bilmiyoruz. ARGE fazla, sıkıntılı ve ilaçlar pahalı diyecekler. Böyle olunca 20 trilyon dolardan bahsedebiliriz. Algıyı ne kadar yüksekte tutarsanız, kazanılacak para da o kadar fazla olacaktır.
Yıllar önce Roche görevlileri bana geldi. “Türkiye’de Lenfoma taraması yapacağız” dediler. Niye yapacaklarını sordum, “Türkiye’de lenfoma tehlikesi var” dediler. Ben “yok” dedim. Ama “Yunanistan’da var Türkiye’de niye yok onu araştıracağız” dediler. Onu bahane ettiler. Sonra yaptılar. Anladım ki bunun arkasında farklı şey var. Bu şirket DSÖ’yü bile kontrol eden bir şirket. ABD Başkanı Trump’ı bile açıklama yapmak zorunda bırakan bir şirkettir.