Doların artması büyük bir hız kazanarak 35, 40, 45 TL olacağını ekonomistler kuşkuyla karşılıyor. Ekonomistlerin birbirinden farklı yorumlar yaparak doların ivme kazanacağı ve konusundaki görüşleri vatandaşın endişelenmesine sebebiyet veriyor. Bu yorumlar arasında doların inanılmaz bir ivme kazanacağı vatandaşı korkuturken doların düşüşe geçeceğini ve enflasyonu rahatlatacağını düşünen ekonomistler de bulunuyor.

Doların artmasıyla beraber enflasyonun yükselişi, en çok dar gelirli aileleri ve işsiz vatandaşları etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor. Gıda, tekstil, kırtasiye ürünlerinin giderek artmasıyla geçim daha da zorlaştı. Tüm dünya merkez bankaları doların artmasını engellemek için faizleri yükseltirken Türkiye’de tam tersi uygulama hayata geçirildi.

Ekonomistlerden bazıları Kur Korumalı Mevduat uygulamasının Türkiye’deki dolar artışına neden olduğunu vurguluyor. Kur Korumalı Mevduata geçtikten sonra Türkiye Cumhuriyeti hazinesine maliyeti 75 milyar TL’ye mal oldu. Bundan dolayı bütçe açığı daha fazla yaşanarak sonuç daha kötü bir almaya başladı.

Bazı ekonomistler bütçedeki açığın daha da artacağı için doların 35, 40, 45 TL seviyesine çıkacağını belirtti. Bu seviyeye ulaşacağı zamanın 2023 yılı sonuna kadar olacağı bekleniyor.