Dolar nereye kadar yükselir

Dün, Idlib’de yaşan gelişmelerin ardından 6,20 seviyesi üzerine kadar yükselen USDTRY paritesi, bu sabah saatlerinde yükseliş eğilimini korumakta..

DÖVİZ 28.02.2020, 11:17 12.04.2020, 16:38 Gökhan A.
Dolar nereye kadar yükselir

İntegral Yatırım USDTL’de kırılganlık yüksek

USDTL kurunda 6.20 seviyesinin üzerini konuşuyoruz. İdlib’ten gelen şehit haberi kur üzerinde olumsuz etkisini gösteriyor. Dolayısıyla kur özelinde hala jeopolitik riskler etkisini hissettiriyor. Bu nedenle bir süre daha olası açıklamalara karşı dikkatli olunmasında fayda var. Bugün Türkiye’den GSYIH verisi açıklanacak.

Teknik Analiz: USDTL kurunda 6.25 seviyesini direnç olarak izleyebiliriz. Kur bu direnç noktasının üzerine geçerse yükselişine neden olabilir. Geri çekilmelerde ise şimdilik 6.15 ve 6.10 seviyeleri destek alanı olabilir. Ancak şimdilik anı hareketlere karşı dikkatli olmak gerek. Haber akışlarına bağlı kurda düşüş veya yükseliş görülebilir. Piyasa rahatlamadığı sürece 6.00 seviyesinin altını konuşmak biraz zor gibi duruyor.

Destekler: 6.20 / 6.15 / 6.12
Dirençler: 6.25 / 6.30 / 6.32

Tacirler Yatırım

Dün, Idlib’de yaşan gelişmelerin ardından 6,20 seviyesi üzerine kadar yükselen USDTRY paritesi, bu sabah saatlerinde yükseliş eğilimini korumakta. Hatay Valisi Rahmi Doğan, rejim güçleri tarafından İdlib’de TSK mensuplarına yönelik hava saldırısında 33 askerin şehit düştüğünü açıkladı. İdlib’de yaşanan gelişmelerin ardından AK Parti Sözcüsü Çelik, rejim unsurlarının Türkiye için düşman unsur olduğunu ve artık mültecileri Avrupa’ya geçmesine engel olunmayacağını belirtti.

Bu gelişmelerin ardından USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,22 seviyesinden işlem görüyor. Bu sabah saatlerin gelişmekte olan ülke para birimlerinin tamamında sert kayıplar söz konusu. Küresel piyasalarda zayıf seyreden risk iştahı ve yurt içi piyasalarda artan jeopolitik riskler, TL’deki mevcut kırılgan görünümün bugün içerisinde etkisini sürdürmesine neden olabilir.

Piyasalarda artan volatilite nedeniyle USDTRY paritesinin gün iç işlem aralığının büyük ölçüde genişlemiş olduğunu görüyoruz. Bu nedenle paritenin bugün içerisinde 6,16 – 6,25 seviyeleri arasında geniş bir bantta hareket etmesini bekliyoruz. Bugün yurt içi piyasalarda 4Ç19 GSYİH ve Ocak Dış Ticaret verileri açıklanacak. Yurt dışında ise Almanya Şubat Ayı TÜFE, ABD Ocak Ayı Kişisel Gelir & Kişisel Harcamalar ve ABD Şubat Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi verileri takip edilecek.

Ahlatcı Yatırım

Şubat ayı vadeli USDTRY kontratı haftanın son işlem gününü %0.30 yükselişle 6.1766 seviyesinde tamamladı.

Küresel bazda gerileyen dolar endeksine rağmen yükseliş trendine devam eden Şubat ayı vadeli USDTRY kontrattın son 30 işlem günündeki yükselişi %6’ya yaklaştı.

Kontrattın son işlem gününde de Suriye eksenli gelişmelerin ve korona virüsü haberlerinin fiyatlamalara olan etkisini izleyeceğiz.

Yükselişine devam eden Şubat ayı vadeli USDTRY kontratı için bugün vade sonu. Vadenin son işlem gününe 6.17 seviyelerinden başlayacak olan kontratta yükselişin devam etmesi halinde 6.20 seviyelerini görebiliriz. Olası geri çekilmelerde ise 6.15 desteği söz konusu.

Destekler: 6.1620 / 6.1500 / 6.1430
Dirençler: 6.1870 / 6.2000 / 6.2250

Yorumlar (0)