Dolar/TL 6.66 Seviyesinde

Dün 6.54 6.61 aralığında hareket eden dolar güne yükseliş ile başladı ve öğle saatlerinde 6.66 seviyesine kadar yükseldi.

DÖVİZ 01.04.2020, 11:57 12.04.2020, 16:38 Gökhan A.
Dolar/TL 6.66 Seviyesinde

Dolar koronavirüs salgını endişeleriyle Lira karşısındaki yükselişini sürdürüyor. Hükümetlerin ve merkez bankalarının virüsün ekonomideki tahribatını azaltmak için attığı adımlar geçen hafta kuru 6.35’e kadar geriletmiş fakat burada kalıcılık sağlayamamıştı.

Merkez Bankasın’dan yeni tedbirler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Koronavirüsün finansal ve ekonomik etkilerine karşı parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi için yeni adımlar attı. TCMB geçtiğimiz hafta, kredi kartlarındaki azami faiz oranlarında indirime gidildiğini duyurdu. Kamu bankaları tarafından hane halkı geliri aylık 5 bin lira ve altında olan bireysel müşterilere 10 bin liraya kadar, 6 ayı ödemesiz dönemli, 36 aya kadar vadeli, aylık eşit taksitli kredi uygulaması başlatıldı. Yatırım uzmanları, Merkez Bankası’nın ekonomiyi canlandırmak için piyasaları ve özellikle kamu bankalarını destekleyici adımlar atmasının satış dalgasını durdurmasa da hafifleteceğini belirtti. 

FED yeni adımlar attı

FED'in piyasaya daha fazla dolar aktaracağı haberi dolar endeksinde sınırlı yükselişe neden oluyor. FED yabancı bankalar için kredi kolaylığı sağlayacak. ABD Merkez Bankası, yabancı bankalar için yeni bir kredi kolaylığı başlatıyor. Buna göre yabancı bankalar, ABD Doları takası için Hazine menkul kıymetlerini kullanabilecekler. Fed'in yeni geri alım anlaşması kolaylığı 6 Nisan'da başlayacak, en az 6 ay sürecek. Küresel piyasalar koronavirüs salgınına dair gelişmeleri ve hükümetlerin atacağı adımları fiyatlamaya devam edecek. 

TL de Risk devam ediyor

Ünlü Menkul Değerler TL üzerindeki baskının artarak devam ettiğini belirterek "Gelişmekte olan ülke para birimleri genel olarak dolar karşısında zayıf bir performans sergilerken hafta başındaki negatif ayrışmanın etkilerini hisseden TL ise dolar karşısında 6,60 seviyesinin üzerini test etmeye başladı. Kısa vadeli teknik göstergeler bozulmaya başlarken TL üzerindeki baskının hafiflemesi için kurun 6,55’in altına gerilemesi gerektiğini düşünüyoruz. Aksi bir senaryoda TL’nin destek bulması giderek daha fazla zorlaşacaktır. Kaldı ki küresel olarak resesyonun konuşulduğu bir dönemde reel faiz desteğinden yoksun olması da TL’nin cazibesini azaltan bir faktör olarak öne çıkıyor." değerlendirmesini yaptı. 

Yorumlar (0)