Hiç Merak Ettiniz Mi? ‘’ Altın Fiyatı Neden Düşer? ‘’

Günümüzde insanların yatırım yapmak için tercih ettikleri yatırımlar arasında altın, Euro ve dolar yer alıyor. Zamanla altın, insanların en çok tercih ettikleri yatırım haline gelmiştir. Altın fiyatlarındaki dalgalanma ise yatırımcıların en çok takip ettikleri gündemdir. Altın fiyatlarında yaşanan yükselmeler ve düşmeler neden kaynaklanıyor ve yatırım yaparken nelere dikkat edilmesi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

DÖVİZ 18.05.2020, 14:00 15.12.2020, 15:56
Hiç Merak Ettiniz Mi? ‘’ Altın Fiyatı Neden Düşer? ‘’

Altın, değerini koruyan madendir. Geçmişten bu yana altın en değerli madenler arasında yerini almıştır. Bu nedenle günümüzde de altın ne büyük zenginlik gösterileri arasındadır. İnsanlar gelecek yatırımları yapmak için altın almaya devam ediyor. Altın fiyatlarındaki dalgalanmalar ise altına gösterilen talepten kaynaklanıyor. Yatırım yapmak için altın alırken altın fiyatları insanların en çok dikkat ettikleri konular arasında. Altın fiyatlarının yükselmesine ve düşmesine sebep olan farklı etkenler ise çeşitlidir. Temelinde arz ve talep vardır ancak dünyadaki ekonomik krizler de altın fiyatlarına etki göstermektedir.

Altın Fiyatları Neden Düşer?

İlk olarak altın fiyatlarının nasıl belirlendiği konusunda bilgi sahibi olmak düşüşlerini ve yükselmelerini anlamak için önemlidir. Fiyatlarında sık sık dalgalanma olan altının fiyatları yerel olarak belirlenmemektedir. Altın, tüm dünyada işlem görmektedir ve altın fiyatları tüm dünyada aynı şekilde belirlenmektedir. Altın piyasası 24 saat hareketli bir piyasadır ve Dünyadaki tüm ülkelerde altın piyasaları canlıdır. Altın fiyatlarının belirlenmesinde en önemli etken de fiyatların dünya piyasasında etkili olmasıdır. Altın fiyatlarının belirlenmesi aşamasında ise verilecek cevap dünya ekonomisinde büyük paya sahip olan ülkelerdir diyebiliriz.

Dünya ekonomisinde büyük bir paya sahip olan ABD’nin izlediği politikalar altın fiyatları üzerinde etkilidir. Ancak altın fiyatlarında yükselme ya da düşmenin tek sebebi bu değildir. Sadece ülkelerin ekonomik politikaları altın fiyatlarında dalgalanmalara sebep olmaktadır. Altın neden düşer sorusuna yanıt verirken farklı faktörlerden bahsetmek mümkündür. Altın fiyatlarındaki değişmenin en önemli sebebi arz ve talep faktörleridir. Arz talep dengeleri doğrultusunda altına ne kadar talep olursa fiyatları da o kadar yükselecektir. Altın fiyatlarının düşmesine neden olan faktörler arasında küresel jeopolitik riskler, küresel enflasyon, nakit akışı ve küresel faiz oranları da etkilidir.

Altın ne zaman düşer sorusuna yanıt verirken altın fiyatlarını etkileyen farklı faktörlerden bahsedebiliriz. Basit bir mantıkla, talep edilmeyen bir malın fiyatı düşeceği için altın yatırımlarında da aynı konuyu ele alabiliriz. Altına gösterilen talep azalıyorsa fiyatları düşecektir. Bu noktada küresel krizler önemli bir etkendir. Eğer insanlar bir krizin başında ve kendini güvende hissetmek için yatırım yapmak istiyorsa genellikle yatırımlarını altına yapmaktadır. Güvenli bir yatırım olduğu için altına rağbet gösterilmesi fiyatlarının artmasına sebep olmaktadır.

Yatırım yapmak için altının daha az tercih edilmesi fiyatların düşmesine sebep olacaktır. Bununla birlikte dünya ekonomisinde daralma olması halinde insanlar birikimlerini temel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanacağından altın fiyatları düşecektir. Altın fiyatlarında büyük bir dalgalanmaya sebep olacak küresel krizlerden biri günümüzde yaşanmaktadır. Küresel salgın sebebi ile altın fiyatlarında dalgalanmalar meydana gelmektedir.

Altın fiyatları ne zaman düşer konusunda net bir yorum yapmak zor olsa da virüs salgını sürecinde insanlar yatırımlarını altına yapmaktadır. Virüs salgını sebebi ile yaşanabilecek ekonomik krizler sebebiyle insanlar kendilerini güvene almak adına altına yöneldi. Altına talebin fazla olması salgın sürecinde fiyatlarını artırdı. Ancak salgın sonrasında yaşanması beklenen ekonomik krizler sonrasında insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamak isteyeceği için altına gösterilecek talep azalabilir. Altın fiyatlarındaki artış ve düşüşlerin temelini arz ve talep oluşturmaktadır.

Yorumlar (0)