Rusya Türkiye’nin girişimlerinden sonra askıya almış olduğu tahıl koridoru anlaşmasına geri döndü. Dünya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat çağrısını yaptığı gelişmeyi ‘acil’ koduyla izliyor.

Rusya, Türkiye’nin yürüttüğü tahıl koridoru anlaşmasını askıya almıştı ancak tekrardan dönme kararı aldı. Dünya basını bu gelişmeyi son dakika bilgisi olarak paylaştı ve Türkiye’nin oynadığı aktif rolün üzerinde durdu.

CNN International, Rusya tahıl anlaşmasına geri döndüğünü belirtiyor manşetiyle yayında bulundu.

The New York Times ise Rusya’nın güvenlik garantisini aldıktan sonra tahıl koridoru anlaşmasına yeşil ışık yaktığını belirtti. The New York Times, Salı Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşen telefondan sonra bu krizin çözüldüğüne vurgu yaptı.

ULUSLARARASI AJANSLAR SON DAKİKA OLARAK PAYLAŞTI

Rusya Dvelet’in anlaşmaya geri dönmesini son dakika acil olarak yer veren Associated Press, Reuters, Agence France-Presse (AFP) Erdoğan’ın haberi duyurduğunu ve Rusya’nın geri adım attığına değindiler.

TÜRKİYE ARABULUCULUK YAPIYOR

Al Jazeera, Türkiye’nin Rusya’nın tahıl anlaşmasına tekrar girdiğini bildiriyor başlığıyla, Moskova’dan gelişmenin doğrulandığı notunu paylaştı. Al Jazeera İstanbul Muhabiri ise, Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya arasındaki fiili arabulucu olduğu yorumunda bulundu.

Alman Bild Gazetesi, Ukrayna’nın Türkiye ve Birleşmiş Milletler’e tahıl yardımı konusunda teşekkür ettiğini yazarak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çaba gösterdiğini vurguladı. Alman Der Spiegel Rusya’nın tahıl anlaşmasına geri döndüğünü yazdı.

Çin Wangyi haber gelişmelerini aktaran kanalı ise Rusya’nın Türkiye’nin baskılarına dayanamayarak tahıl anlaşmasına geri döndüğünün altını çizdi.