Apple sonbaharda iPhone 12'yi bu özelliklerle piyasaya sürüyor

Apple yeni akıllı telefona hangi özellikleri sağlıyor? Maliyeti ne kadar olacak?

DÜNYA 24.04.2020, 09:05 Gökhan A.
Apple sonbaharda iPhone 12'yi bu özelliklerle piyasaya sürüyor

Apple sonbaharda iPhone 12'yi piyasaya sürmek istiyor. Sizin için en heyecan verici söylentileri özetledik ve Apple'ın 2020 için ne planladığını açıkladık. Analist Gene Munster (Loup Ventures), Apple'ın sonbahar için tanıtımı planlanan iPhone 12'yi korona krizi nedeniyle ertelemesi gerektiğini bildiriyor. Cupertino'nun iPhone 11'in piyasaya sürülmesinden bu yana sadece yeni model üzerinde çalıştığına üç ila dört yıldan fazla önce başladığını öne sürüyor. Apple’ın baş donanım sorumlusu John Srouji'nin açıkladığı gibi, mühendisleri piyasaya sürülmeden yıllar önce cihazın belirli yönleri üzerinde çalışacaklardı. Munster, Mart sonunda tedarik zincirindeki geliştirme ve planlamanın büyük kısmının tamamlandığını açıkladı. Nikkei Asian Review, Apple'ın sadece üretim konusunda endişelenmek zorunda olmadığını, talebin de mevcut dünya durumunda bir sorun olduğunu bildirmişti.

Apple’ın ilk 5G iPhone'u büyük bir başarı yakalayacak

64MP, geliştirilmiş gece modu ve daha büyük pilli kamera İPhone 12 ve iPhone 12 Pro'nun kamerası önemli bir yükseltme ile karşınıza çıkabilir. XDA dergisinin bir yazarı tarafından işletilen PineLeaks Twitter hesabı bildiriyor. Buna göre, Sony'den daha büyük bir 64MP sensör takılacak ve bu da daha iyi pozlama ve genellikle daha iyi bir kalite sağlayacaktır. Ek olarak, gece modu tüm kamera lensleri tarafından desteklenecektir. Yani geniş açılı lense ek olarak telefoto, ultra geniş açılı ve ön lense sahiptir. PineLeaks'e göre, makro çekimler üzerinde de çalışılıyor, keskin bir fotoğraf için nesnelere minimum mesafe 2,2 santimetre daha küçük olmalı. Son olarak, ek enerji tüketimini 5G ile telafi etmek için pil de yüzde on oranında büyütüleek.

Yeni WLAN standardı Görünüşe göre iPhone 12 en başından itibaren en son WLAN standardı 802.11ay'ı destekleyecek. Bu Macotacara referans ile en az 9to5Mac rapor. Qualcomm'un yeni WLAN modülleri sayesinde yeni standart mümkündür. Bilindiği gibi Apple, uzun uluslararası yasal anlaşmazlıklardan sonra çip üreticisi ile uzlaştı ve bu nedenle iPhone 12'nin 5G mobil iletişimi destekleyebilmesi için muhtemelen çiplerine güveniyor. Yeni WLAN standardı, 60 GHz frekans kullanıyor, bu da milimetre aralığında dalgalar anlamına geliyor. Buna göre, etkinlik aralığı nispeten küçüktür: spesifikasyon belgelerinde 200 ila 500 metre aralıklar belirtilmiştir. Son derece kısa dalga yapısı nedeniyle, yaklaşmakta olan WLAN ağına artık duvarlardan veya diğer engellerden erişilemez, ancak çok hızlı bir veri aktarım hızı elde edilir. 20 ila 40 Gbit / s vaat ediliyor, bu 2,5 ila 5 GB / s'ye eşdeğer. Ancak IEEE konsorsiyumu bunu Aralık 2020'ye kadar yapmayı planlıyor.

Yeni güncel söylentilere genel bakış 2019, sonbaharda iPhone 12 ile ilgili birçok söylenti ile sona erdi. Ve 2020, Apple’ın bir sonraki üst düzey iPhone planlarıyla ilgili yepyeni bilgilerle yeniden başlayacak. Apple'ın yeni bir Face-ID sürümü ve daha da sıra dışı 3D kamera sensörleri uygulamak istediği söyleniyor. Tabii ki, bu daha fazla performans gerektirir. İPhone 11 4GB RAM ile donatılırken, Apple bu alanda iPhone 12'yi de artırmalı. Teknoloji kamerası İPhone 11 Pro'daki kamera sistemi zaten önemli bir yükseltme aldığından, Apple'ın bir nesil sonra kayda değer değişiklikler yapıp yapmayacağı sorusu ortaya çıkıyor. Sonuçta, Apple yeni ultra geniş açılı kamera ve gece modu ile rekabeti yakaladı. Ancak Barclay analistleri şu anda ileri teknoloji “Pro” modellerinin yeni 3D derinlik kamera (ToF) sensörlerine sahip olacağının gerçekçi olduğuna inanıyor. Bunlar sadece odaların 3D haritalarını oluşturmak veya artırılmış gerçeklik (AR) uygulamalarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda dikey modda nesneleri arka plandan daha iyi izole edebilir. Apple'ın aslında bunu yapmayı planladığının bir göstergesi, Apple'ın iPhone 12'ye daha fazla RAM eklemek istediği diğer kaynakların spekülasyonudur. Gözden Geçirilmiş Yüz Kimliği Face-ID, 2017'den beri iPhone'da. 

CNBC'nin bildirdiği gibi, Barclays analistleri yeni iPhone'larda yeni bir Face ID sürümü bekliyor. İlk yüz tanıma sistemi 2017 yılında iPhone X ile tanıtıldı. Bu teknoloji için ön koşul, cihazın üst kenarındaki çentik olarak da adlandırılan çentiktir. Ön kameraya ek olarak, akıllı telefonun kilidi açıldığında kullanıcının yüzünün tarandığı ilgili sensörler orada bulunur. Face-ID 2019'da bir düzeltme  yapma karardı daha aldı. Apple iphone 12 son gelişmeleri geldikçe bu makale altına eklenecektir.

Yorumlar (0)