Avustralya Orman Yangınları Milyonlarca Can Aldı

Avustralya yangınları yaklaşık bir ayı bulan çeşitli bir şekilde söndürülemedi orduyu göreve davet eden yetkiler bir an önce olayların bitmesini arzuluyor.

DÜNYA 07.01.2020, 12:47 07.01.2020, 15:32 Vedat
1585
Avustralya Orman Yangınları Milyonlarca Can Aldı

Avustralya Orman Yangı tam felaket ile yoluna devam ediyor 90 gün boyunca devam eden yangınlar bir çok can alırken kurtarılan canlarda biraz olsun yüzleri güldürdü.

Üç Aydır devam eden yangınlar can verenlerin sayısı 25  buldu

Avustralya'da üç aydır devam eden orman yangınları södürelemiyor.Yetkililer, bugün yağan yağmur ile birlikte yüzlerce insanı güvenli bölgelere taşıdı ve kapanan yolları açmak için çalışma başlattı.

Yeni Galler eyaletinde 31 Aralık'ta kaybolduğu bildirilen 71 yaşındaki bir adamın hayatını kaybetsi sonucu ile Hayatını kaybedenlerin sayısı 25 oldu.

Vatandaşlar Uçaklar ile Tahliye Ediliyor

Victoria eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, Doğu Gippsland bölgesinde küçük bir tatil kasabası olan Mallacoota'dan yaklaşık 400 kişinin uçakla bölgeden tahliye edildiğini açıkladı. Yangın nedeniyle yükselen dumanın tahliyeyi engellediğini dile getiren Andrews, "Bugün 300'den fazla kişiyi daha tahliye etme planımız vardı. Ne yazık ki buna duman demek mümkün değil" dedi.

Avustralya Yangın Felaketi İçin Korkutan Açıklama

Avustralyada aylardır süren orman yangınları 25 insanın hayatına mal oldu durdurulamayan yangın daha büyük can kaybına neden olmasın diye sürekli tahliyeler yapan yetkililer. Bir yandan İnsanları kurtarırken diğer yandan Vahşi Yaşamı da çok etkiliyen yangın yetkililerin orada da önem vermesini gerektiriyor.

Avustralya'da yangının sebebi olarak yüksek derecedeki sıcak hava ve aylardır süren kuraklık olarak gösteriliyor. Otları tutuşturan yangınlar, gökgürültülü fırtınaların oluşmasına, bu da şimşeklerin meydana gelmesine ve daha fazla yangının ortaya çıkmasına neden oluyor. Avustralya'da yangınların bu kadar büyümesi ve kontrol altına alınamamasında yazların daha sıcak ve kuru geçmesinin etkisi var.

Milyonlarca vahşi yaşam hayvanı hayatını kaybettiği orman yangınlarını bir an önce söndürülmesi için herkesin elinden gelenin yaptığını duyuruldu.

Yorumlar (0)
11°
az bulutlu