Dijital göçebe kimdir? Kimler dijital göçebe olabilir?

Dijital göçebe kimdir sorusunun cevabı son zamanlarda özellikle yurtdışında hem yaşamak hem de çalışmak için isteyenler tarafından oldukça fazla aratılıyor. Yazımızda dijital göçebe kimdir, hangi ülkeler dijital göçebeleri kabul ediyor ve hangi meslekler kabul ediliyor, sorularının cevabını yazdık.

DÜNYA 08.09.2022, 13:19 08.09.2022, 14:29 Leyla
Dijital göçebe kimdir? Kimler dijital göçebe olabilir?

Dijital göçebe, herhangi bir iş yerine veya mesai saatlerine bağlı kalmadan yalnızca çevrimiçi bir şekilde çalışan kişilere denir. Meslek olarak dijital göçebe sistemi yoktur ancak mesleği yapış şekillerinin adlandırılışıdır. 

Serbest çalışma ile dijital göçebe kavramı birbirinin aynısı tanımlamalar değildir ancak oldukça yakındır. İkisi de para kazanmak için bir mekanda olma zorunluluğu olmayan durumlardır. Bir kişinin dijital göçebe olabilmesi için kurumsal çalışan ya da girişimci çalışma modeline uygun olması gerekir.

Dijital Göçebe Nedir?

İnsanlar hayatlarını idame ettirmek için çalışmak ve para kazanmak zorundadır. Dijital göçebelik, birişye çalışırken hem mekandan hem de zamandan bağımsız bir şekilde çalışma durumudur. Bu meslek grubunda bulunan kişilerin yalnızca internet ve bilgisayar ihtiyaçları vardır. Burada kişiler işlerini her zaman ve her yerde istedikleri her an yapabilirler.

Dijital nomad olarak da bilinen dijital göçebe olarak çalışanların pek çok avantajları vardır. Bu avantajları şu şekilde sırayabiliriz:

  • Sürekli seyahat edebilirler,
  • Farklı kültürlerle tanışma fırsatı,
  • Her an her yerden iş yapabilmek.

Dijital Göçebe Nasıl Olunur?

Dijital göçebe olabilmek için bazı ekipmanlara sahip olmak gerekmektedir. Dijital göçebeler zamandan ve mekandan bağımsız bir şekilde iş yaptıklarından dolayı çalışmalarını sürdürebilecekleri bir bilgisayara ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu kişilerin kendilerine yetecek kadar bir diz üstü bilgisayara sahip olmaları dijital göçebelikte önem arz etmektedir.

Uygun ekipmanlara sahip olan kişiler daha sonra internet üzerinden yapabilecekleri işe sahip olmaları gerekmektedir. Bu sayede çalışma sırasında belli bir mekanda olma zorunluluğu da ortadan kalkmış olacaktır. Arıca kişilere bu sayede gezici bir çalışma hayatının kapıları açılmaktadır. Bu kişiler işi belirledikten sonra hem gidecekleri hem de kalacakları yerleri belirlemektedir. Böylece kişiler istedikleri zaman farklı yerlerde hayatını dijital göçebe olarak sürdürebilecektir.

Dijital Göçebe Destinasyonu ve Meslekleri

Dijital göçebe olabilmek için bir bilgisayar ve internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra gerekli ekipmanlara sahip olan kişiler göçebe mesleklerden herhangi biri hakkında yetkin olduğunu düşünüyor ise dijital göçebe olabilmektedir. Fakat kişiler hangi mesleği seçerse seçsin elinde bilgisayar olmadan dijital göçebe olma olasılığı da bulunmamaktadır. Dijital göçebe destinasyonu ve mesleklerine şu şekilde örnek verilebilir:

- Freelance Yazarlık: İnternet üzerinden iş yapma denildiği zaman akla pek çok meslek grubu gelebilir. Bunlardan birisi de serbest yazarlıktır. Pek çok site ve uygulama içerisinde bulunan internet her zaman yazılması gereken birçok içerik bulunmaktadır. Özellikle kişilerin dil üzerinde başarısı var ise ve internet ile bilgisayara sahip ise kolay bir şekilde iş bulabilir ve serbest yazarlık ile para kazanabilir.

- Blog Yazarlığı: Blog yazarlığı son yıllarda internet üzerinden en sık tercih edilen mesleklerden birisidir. Genel ve spesifik konulara odaklanan bir blog içerisinde içerik üreterek para kazanmak mümkündür. Yazılacak olan bloglar kişinin kendisine ait olabilmektedir. Bunun yanı sıra bloglar başka birisinin üzerinden de yapılabilmektedir.

SEO Danışmanlığı: İnternet üzerinde üretilen pek çok içerik bulunmaktadır. B içeriklerin bazıları ön planda olurken bazıları geri planda kalmaktadır. Üreticileri ise içeriklerinin ön planda olabilmesi için ürettiklerini SEO uyumlu olmasını istemekte ve b anlamda uzmanlardan yardım almaktadır. Eğer SEO üzerinde bir yetkinliğiniz var ise SEO danışmanlığı ile internet üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

- Grafik Tasarım: İnternet üzerinden çalışma imkanı sağlayan grafik tasarım görsel tasarımdan, YouTube videoları için kapak tasarımlarına kadar farklı iş imkanlarına sahiptir. İçerik üreten kişilerin görsel ihtiyaçlarını karşılayarak internet üzerinden düzenli bir gelir elde edebilmek mümkündür.

Yorumlar (0)