Geri Dönüşüm İle Güçlü Beton Teknolojisi

Araştırmacılar, döngüsel ekonominin ilerlemesine yardımcı olmak için sıfır atık yaklaşımında hem atık suyu arıtmak hem de daha güçlü beton yapmak için

DÜNYA 19.04.2020, 23:29
Geri Dönüşüm İle Güçlü Beton Teknolojisi

Araştırmacılar, döngüsel ekonominin ilerlemesine yardımcı olmak için sıfır atık yaklaşımında hem atık suyu arıtmak hem de daha güçlü beton yapmak için çelik üretiminin bir yan ürününün nasıl kullanılabileceğini gösterdiler.

Erimiş çeliğin safsızlıklardan ayrılması sırasında üretilen çelik cürufu genellikle beton yapmak için agrega malzemesi olarak kullanılır. Çelik cürufu, atık su arıtma sürecinde fosfat, magnezyum, demir, kalsiyum, silika ve alüminyum gibi kirleticileri emmek için de kullanılabilir, ancak zamanla etkinliğini kaybeder.

RMIT Üniversitesi'ndeki mühendislik araştırmacıları, atık suyu arıtmak için kullanılan cürufun beton için toplu bir malzeme olarak geri dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini incelediler.İşlem sonrası çelik cürufu ile yapılan beton, geleneksel agregalarla yapılan betondan yaklaşık% 17, ham çelik cürufundan% 8 daha güçlüdür.

İşlenmiş cüruf (ortada), geleneksel agregalar (solda) ve ham cürufta (sağda) yapılmış betonu gösteren büyütülmüş görüntüler. İşlenmiş cüruf, çimento hamuru ile daha sorunsuz bir bağ oluşturur ve betonu daha güçlü hale getirir. 

Kredi bilgileri: RMIT University

Su mühendisi Dr. Biplob Pramanik, çalışmanın yapı malzemesindeki “kanalizasyonla zenginleştirilmiş” cüruf için potansiyel uygulamaları araştıran ilk çalışma olduğunu söyledi.

Pramanik, “Küresel çelik üretim endüstrisi her yıl 130 milyon tondan fazla çelik cürufu üretiyor” dedi. “Bu yan ürünün çoğu zaten somutlaşıyor, ancak bu malzemenin tüm avantajlarını ortadan kaldırma fırsatını kaçırıyoruz.“Daha güçlü beton yapmak, önce atık suyumuzu işlemek için kullanarak çelik cürufunu arttırmak kadar basit olabilir.“Üstesinden gelinmesi gereken teknik zorluklar olsa da, bu araştırmanın bizi tüm hammadde ve yan ürünlerimize entegre, israfsız yaklaşımın nihai hedefine bir adım daha yaklaştırdığını umuyoruz.”Çalışmada, inşaat ve su mühendisliği araştırmacıları, cürufun kimyasal özelliklerinin atık su arıtma yoluyla arttırıldığını, bu nedenle betonda kullanıldığında daha iyi performans gösterdiğini keşfetti.

Pramanik, “Sudan çıkarmak istediğimiz şeyler aslında beton söz konusu olduğunda faydalıdır, bu yüzden mükemmel bir eşleşme” dedi.

İnşaat mühendisi Dr. Rajeev Roychand, ilk çalışmanın umut verici olduğunu, ancak yaklaşan cürufun uzun vadeli mekanik ve dayanıklılık özelliklerinin araştırılması da dahil olmak üzere, yaklaşımı daha geniş ölçekte uygulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.“Çelik cürufu şu anda atıksu arıtma endüstrisinde yaygın olarak kullanılmamaktadır - Yeni Zelanda merkezli sadece bir fabrika bu yan ürünü arıtma yaklaşımında kullanmaktadır” dedi.“Ancak burada üç endüstrinin birlikte çalışması için büyük bir potansiyel var - çelik üretimi, atık su arıtımı ve inşaat - ve bu yan ürünün maksimum faydasını elde etmek.”

Kaynak: “Belediye atıksu arıtma tesislerinden çelik cürufunun beton uygulamalara geri dönüştürülmesi - Rajeev Roychand, BiplobKumar Pramanik, Guomin Zhang ve Sujeeva Setunge, 21 Ekim 2019, Kaynaklar, Koruma ve Geri Dönüşüm .

Yorumlar (0)