İMF : '' 170 Ülkede Daralma Bekleniyor ''

Petrol fiyatlarında çok ciddi bir kırılma oldu. 1983 yılından beri en sert düşüşleri yaşadı. Petrol 10 doların altında işlem gördü , borsalar , piyasalar allak bullak oldu. Merkez bankası başkanının yaptığı açıklamalar var.

DÜNYA 24.04.2020, 14:58
İMF : '' 170 Ülkede Daralma Bekleniyor ''

Petroldaki bu düşüşün sebebi ne olabilir?

Çok sayıda neden var. Opec toplantısından çıkan sonucun bir tanesi Meksika’dan talep edilen 400 bin baremlik üretim kısıntısının sadece 100 binini Meksika üstlendi , kalan 300 binini Amerika’ya satarak altından kalktı. Dolayısıyla Amerika şuanda kendi stratejik rezervlerini kendi üretiminden ziyade kendi üretimi piyasada kalıyor. Amerika’da bazı kuyulardan çıkan petrol fiyatı zaten 2 dolara düşmüştü. Dolayısıyla petrol üreticisi elindeki petrolden çok hızlı bir şekilde kurtulmaya çalışıyor . Bu da 2 dolar gibi bir fiyat seviyesi. Diğer neden talepteki düşüş olabilir. Haftasonu gelen bir haber de Singapurda önemli bir petrol oyuncunun bankalara teminat olarak verdiği petrolü satmak zorunda kaldığı şeklindeydi. Bunların hepsi bir araya geldiğinde böyle düşüş söz konusu olabiliyor. Büyük çöküş yaşanmış oldu.

Peki bu düşüşler devam edebilir mi?

Kısa vadede düşüşler devam edebilir.  Fakat uzun vade baktığımızda şuanda çok ciddi iflaslara bakıyoruz. 5 dolarlık petrole baktığımızda iflas etmiş şirketler görüyoruz. Zararlar yazan trader lar. Bankalar , aracı kurumlar , yatırımcılar büyük dert içinde.Fakat 1 ay sonra petrol fiyatlarını yukarı çıkmasını görebiliriz. Bundan sonra uzun süre petrol fiyatları yukarıya gidecektir.

İMF: ‘’170 Ülkede Daralma Bekleniyor ‘’

Geçtiğimiz hafta g7 ülkeleri en fakir ülkelerin kredilerinin ötelenmesi konusunda ötelenme kararı aldı. İçinde buludğumuz dönemi bir spekülatif saldırı fırsatı olarak görürsek v ebu izni verirsek ciddi anlamda domino taşları birbirini devirmeye başlayacak. Borçların ödenmesinden ziyade borçların ötelenmesi ve ülkelerin ithalat ve ihracata daha fazla önem vermesi gerekiyor.

Olmayan bir dolar krizini zorla ülkelerin üstüne empoze etmek ciddi bir hatadır . Bu konuda IMF ve dünya baknası gibi kuruluşların aktif olması gerekiyor.

Yorumlar (0)