İngiltere'de Darbe'ci Sisi Hakkında Tutuklama...!

İngiltere'de Sisi hakkında tutuklama talebi çıkarılması istendi.

DÜNYA 20.01.2020, 12:55 20.01.2020, 15:05
İngiltere'de Darbe'ci Sisi Hakkında Tutuklama...!

Mısır'ın demokratik bir şekilde seçilmiş olan tarihi'nin ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bir darbe sonucu indirilmesi ve cezaevinde atılması akabinde ne şekilde ve nasıl olduğu kesinlik kazanmadığı şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesi kafaları karıştırdı.

Muhammed Mursi'nin Cezaevin'de şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesi sonucu Abdülfettah es sisi hakkında tutuklama emri çıkarmasını talep etti.

Londra'da bulunan Uluslararası Adalet Odaları (Guernica 37), Abdulfettah es sisi'nin ingiltere ziyareti öncesi londra polisi terör ile mücadele biriminden;"Mısır hükümeti ve devlet kurumları aleyhindeki güvenilir işkence iddialarını " soruşturmasını istedi.

Guernica 37'nin Açıklamasında Mısır Devrim konseyi'nin talebi üzerine harekete geçildiğini belirterek, başvuruda Mısır'ın demokratik yollar ile seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Cezaevindeki Hayatını kaybetmesi'nin araştırılığ soruşturulmasın Abdülfettah es-Sisi'nin yargılanmasını taleb etti.

"Mursi'nin hayatını kasten kabetirilmesi'nin hesapsız ve cezasız kalmasına asla müsade edilemez"

Abdulfettah es Sisi'nin Mısır Devlet Başkanı Sayın Muhammed Mursi'nin Hapishanede işkence çektirilerek hayatını kaybetmesinden habersiz olduğu düşünülemez denildi.

Askeri rejim'in elinde gördüğü işkececi muamele karşılığında hayatını kaybetmesi katiyen cezasız kalmamalı.

Tutuklanması İstenildi

Birleşik krallık'ın herhangi bir işkence suçunu,işlendiği yer neresi olduğuna bakılmayacağını,soruşturmak ve kavuşturmala mükellif olduğuna dikkat çekilen açıklamada,

Guernica 37, bu kapsamda Sisi hakkında tutuklama emri çıkarılmasını Taleb etti.

Önümüzde'ki günlerde Abdulfettah es-sisi'nin İngiltere'nin başkenti Londra'da olması bekleniliyor.

Mursi'nin Vefatı

Müslüman Kardeşler'in önde gelen isimlerinden Muhammed Mursi,2012'de Mısır'ın demoktatik yollar ile seçilen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu.

Henüz görev döneminin ilk senesini tamamlamışken kendi savunma bakanı tarafından askeri darbe ile yönetimi kaybetmişti ve önce cezaevine orada işkence ile hayatını kaybetmesine neden oldu.

Yorumlar (0)