İsveç, koronavirüs başarısını iddia ediyor, sürü bağışıklığı başarımı

İsveçli yetkililer ülkenin korona virüs karşısında sosyal mesafeyi koruma ve evlerde karantinaya çekilmeyi reddettiği için eleştirilirken,İsveçli üst düzey

DÜNYA 20.04.2020, 16:17
İsveç, koronavirüs başarısını iddia ediyor, sürü bağışıklığı başarımı

İsveç, koronavirüs başarısını iddia ediyor, sürü bağışıklığı başarımı

İsveçli yetkililer ülkenin korona virüs karşısında sosyal mesafeyi koruma ve evlerde karantinaya çekilmeyi reddettiği için eleştirilirken,İsveçli üst düzey sağlık yetkilileri, sürü bağışıklığının kaçınılmaz olduğunu ve koronavirüs sayılarının yavaşlaması için örnek aldığını söyledi.

"Görülen örneklere göre, Stockholm'deki nüfusta o kadar çok bağışıklık almış insanı görmeye başlıyoruz ki, enfeksiyonun yayılması üzerinde bir etkisi olmaya başlıyor," İsveç'i karantinaya sokmama sorumlusu Anders Tegnell yerel medyaya; “Görülen örnekler Mayıs ayında bir zamana işaret ediyor.”

Dünya Sağlık Örgütü'nün sosyal mesafeli yönergelerine rağmen, İsveç okulları, spor salonlarını, barları ve restoranları açık tutmak ve vatandaşların kendilerini uyarmaları ve güvenmek için kilitlenmelere karşı koydu.

Tegnell’in yorumları, nüfusun çoğuna hayatta kalanların tekrar enfekte olmayacağı varsayımıyla enfekte olduğu sürü bağışıklığı hakkındaki düşünceleri yansıtıyor, İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından aynı düşünce gerçekleştiriliyordu. Ancak Johnson sonunda sağlık görevlilerinin tavsiyesine katlandı ve İngiltere'yi karantina pozisyonuna getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca, koronavirüs antikorlarının enfekte olmuş bağışıklığı terk ettiğine dair henüz bir kanıt bulunmadığı konusunda ısrar etti.

Şimdiye kadar, İsveç'te 14.385 kişi koronavirüs için pozitif test etti. Bunlardan 1.540 kişi öldü.Ancak Tegnell, ölüm oranının “genel strateji için bir başarısızlık olmadığını” söyledi.

Bakalım önümüzdeki günler kimi haklı çıkaracak. Sürü bağışıklığımı yoksa karantina şartlarımı daha başarılı olacak. Bu farklılığı hep beraber takip edeceğiz.

Evde kal Sağlıkla kal şuan daha mantıklı geliyor.Yayılmayı azaltmak ve kontrol altına almak için.

Yorumlar (0)