Kapattılar! Alman Havayolu Lufthansa’da Korona virüsü krizi

Kriz nedeniyle uçuş filosunu küçülten Alman havayolu şirketi Lufthansa, yan kuruluşu Germanwings'i kapatarak uçuşlarının durdurulduğunu açıkladı.

DÜNYA 08.04.2020, 00:28 09.04.2020, 00:16 Gökhan A.
Kapattılar! Alman Havayolu Lufthansa’da Korona virüsü krizi

Çin’in Wuhan eyaletin de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan ölümcül covid-19 pandemisi ekonomi sektörünü de olumsuz etkiliyor.

Almanya merkezli Lufthansa Havayolları’nın yan kuruluşu Germanwings Havayolu şirketinin kapatılmasına karar verildiği bildirildi. Söz konusu karar, yeniden yapılanma ve ekonomik tedbir paketinin bir parçası olarak ilan edildi. Germanwings’in kapatılmasıyla birlikte yaklaşık 2 bin çalışan işsiz kaldı.

Lufthansa korona krizinden sonra havacılık sektöründe yaşanılan talep düşüşü karşısında grubun 760 uçağından 700 uçağını yere indirerek önlem almasına rağmen krizle baş edebilmek için kapatma kararı alındığı, Lufthansa’nın yan kuruluşları olan diğer havayolu şirketlerinde de tasarruf için önlemler alınacağı açıklandı.

Ucuz fiyatlarıyla yolcu taşıyan şirketin yıllık 16 milyon yolcu kapasitesi bulunuyordu. Lufthansa’nın borsadaki hisselerin yılbaşından bu yana yarı yarıya düştüğü belirtilirken gelir eksikliği ve işletme maliyetleri ile ücretli biletlerin geri ödenmesi nedeniyle Lufthansa’nın acilen likiditeye ihtiyacı olduğu aktarıldı. Sendikacılar ve personel temsilcileri Lufthansa’yı korona krizini “kurumsal yeniden yapılandırma” için kullanmakla suçlamıştı. Öte yandan 1996 yılında kurulan Germanwings Havayolları, yıllık 1.8 milyar Euro ciro elde ediyordu. 

Yorumlar (0)