Kriz Alman devi Volkswagen'i fena sarsıyor

Volkswagen büyük şoku yaşadı: Benzeri görülmemiş kriz

DÜNYA 29.04.2020, 12:40 Gökhan A.
Kriz Alman devi Volkswagen'i fena sarsıyor

Gelirler Toplamda Yüzde 81 Düştü

Volkswagen büyük şoku yaşadı:  Alman otomobil markaları Audi, Bugatti, Audi, Porsche, Skoda ve Seat markalarını da bünyesinde bulunduran Volkswagen Grubu, yılın ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını duyurdu. Buna göre, grubun, geçen yıl ocak-mart döneminde 60 milyar avro olan satış geliri, 2020'nin aynı döneminde yüzde 8,3 azalışla 55,1 milyar avroya indi. Şirketin karı da özel kalemler hariç yüzde 81,4 azalışla 0,9 milyar avro oldu.

Volkswagen Düşüş Durdurulamıyor

Volkswagen Grubu, ilk çeyrekte araç teslimatının da 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 23 azalarak 2 milyona gerilediğini açıkladı. Koronavirüs salgınından dolayı fabrikalarda üretimin durdurulması ve özellikle ABD, İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa ve Çin piyasalarında talebin düşmesine rağmen Volkswagen, bütün yıl için faaliyet karının pozitif olacağını duyurdu. Şirket, bu yıl araç teslimat sayısında ve satış gelirinde düşüş beklendiğini de açıkladı.

Kriz Eylül Ayında Tamamen Bitmeli

Volkswagen Finans ve Mali İşler Müdürü Frank Witter, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Koronavirüs pandemisi salgını ilk çeyrekte işlerimizi önemli ölçüde etkiledi. Maliyetleri düşürmek ve likidite sağlamak için çok sayıda önlem aldık ve finansal olarak sağlam bir şekilde kalmaya devam ediyoruz.. Volkswagen Grubu, benzeri görülmemiş krizi, odaklanarak ve kararlılıkla yönetmeye çalışıyor." ifadelerini kullandı. Krizin eylül ayında tamamen son bulmasını bekleyen VW grubu planlamalarını en kötü senaryoya göre henüz planlamadı. 

Fabrikaları Yüzde 10 Kapasite İle Açtılar

Krizin uzamasına dayanamayan Volkswagen grubu, Avrupa'nın en büyük araç fabrikası olan Almanya'daki Wolfsburg'daki fabrikasında yeniden üretime başladığını duyurdu. Dünyanın en büyük araç üreticisi olan VW, Avrupa'nın en büyük araç fabrikası olan Wolfsburg'daki fabrikasında üretime başladı. Volkswagen'in İspanya, Portekiz. Rusya, Güney Afrika, Çekya veGüney Amerika'daki fabrikaları da bu hafta üretime başlayacaklar. Wolfsburg'daki fabrika bugün yaklaşık 8 bin işçi ile üretimine başladı ve fabrikada bu hafta 1400 araç üretilmesi öngörülüyor. Takip eden 2 haftada ise 6 bin araç üretilecek. Yüzde 10 kapasite ile başlayacak üretim, gelecek hafta kriz öncesi seviyenin yüzde 40'ına ulaşacak.

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş

Petrol fiyatlarındaki düşüşün özellikle benzinli otomatil satışlarını arttırması bekleniyor. Tesladan yapılan açıklamada elektirikli araç satışının tamamen durma noktasına geldiği, avrupa otomobil firmaları ise dizel araç üretimi büyük ölçüde azaltma kararı alması, benzinli araçlara rağbetin geçmiş yıllara nazaran çok daha fazla olacağını gösteriyor. 60 dolar seviyesinden 20 dolara gerileyen petrolün varil fiyatı 2020 yılı sonuna kadar 20-30 dolar arasında olacağı tahmin eidliyor. Uzun vadede ise yüksek bir artış beklenmiyor. 

Yorumlar (0)