Lufthansa dan sonra SAS da iflasın eşiğine geldi

Avrupanın dev havayolu şirketlerini iflasın eşiğinden kurtarmak için hükümet yardımları geliyor.

DÜNYA 28.04.2020, 14:51 Gökhan A.
Lufthansa dan sonra SAS da iflasın eşiğine geldi

Almanyanın havayolu lideri Lufthansa koronavirüsten en derin darbeyi alan şirketlerin başında geliyor. Kriz nedeniyle filosonu küçülten havayollarını iflastan kurtarmak için devletin büyük bir yardım yapması planlanıyordu. Salgının büyük darbe indirdiği diğer hava yolu taşımacılığı sektöründe son kötü haber SAS (İskandinav Hava Yolları)’ndan geldi. SAS, Danimarka ve İsveç  Hükümetleri’nin desteğine rağmen 5 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı. 

2020 Corona virüsü salgını, ülkelerin sınırlarını kapatmasına neden oldu. Hava yolu ulaşımı neredeyse tamamen durdu. Bu da tüm dünyada hava yolu taşımacılığı sektörünü, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir krizin içine soktu. Sektörde son kötü haber İskandinav Hava Yolları'ndan (SAS) geldi. Avrupa basınında yer alan haberlere göre; İsveç, Norveç ve Danimarka ortaklığındaki şirket, yaklaşık 5 bin kişinin işten çıkartılacağını açıkladı. Bu sayı, toplam iş gücünün yüzde 40'ına denk geliyor.

SAS, mart ayının ortalarında çalışanlarının yüzde 90'ını ücretsiz izne çıkarmıştı. İşine son verilecek işçilerin 1700'ünün Danimarka, 1300'ünün Norveç ve 1900'ünün İsveç, teki ofisten gerçekleştirilmesi bekleniyor. Şirket, bu sayıyı daha düşük tutmak adına sendikalar ve hisse ortakları ile görüşmeler olabileceğini kaydetti. İskandinav Hava Yolları'nın açıklamasında kararın gerekçesi olarak, “Mevcut kısıtlamalar nedeniyle bizim için önemli olan yaz sezonunda kısıtlı bir faaliyet bekliyoruz. Hava yolu taşımacılığının salgın öncesi seviyeye dönmesi uzun yıllar alacak” ifadeleri yer aldı.

İskandinav Hava Yolları CEO'su Rickard Gustafson ise İsveç haber ajansı TT'ye konuşarak, “Hükümetlerden (Norveç, Danimarka ve İsveç) destek aldık. Örneğin İsveç'in, ücretsiz izne çıkan işçilere destek sağlaması, şirkette binlerce kişinin işini korumasını sağladı. Ancak geleceğe bakmamız ve salgın nedeniyle düşen talebe hazırlanmamız gerek. Corona virüsü tüm dünyada ama özellikle de hava yolu endüstrisinde büyük bir krize yol açtı” dedi. 17 Mart'ta şirketin iki büyük ortağı İsveç ve Danimarka Hükümetleri, SAS'a 275 milyon euro kredi sağlanacağını duyurmuştu. SAS, şu anda sadece Norveç ve İsveç'te sınırlı sayıda yerel uçuş yapıyor. Korona virüsü salgınının kısa vadede tüm dünyada hava yolu taşımacılığına olan faturasının 29 milyar doları bulması bekleniyor. Bunun etkileri çoktan görünmeye başladı. Virgin Avustralya, iflas korumasına girip kayyum talebinde bulunmuştu. British Airways ise 800 pilotu işten çıkartacaklarını açıklamıştı. Dünya devi kayyum istedi

Yorumlar (0)