Şansölye Angela Merkel'den Açıklamalar

Alman Şansölyesi Angela Merkel, "Gazeteciler bir hükümete ve tüm siyasi aktörlere eleştirel bir bakış açısıyla karşı koyabilmelidir" dedi. Merkel, özellikle

DÜNYA 18.05.2020, 14:38
44
Şansölye Angela Merkel'den Açıklamalar

  Alman Şansölyesi Angela Merkel, "Gazeteciler bir hükümete ve tüm siyasi aktörlere eleştirel bir bakış açısıyla karşı koyabilmelidir" dedi. Merkel, özellikle koronavirüs tarafından hayatın ele geçirildiği bu günümüzde totaliterciliğe karşı eleştirel basının değerini ve doğru bilgi ve yalanları ayırt etme ihtiyacını vurguladı."Gazeteciler bir hükümetle ve tüm siyasi aktörlerle eleştirel bir bakış açısıyla yüzleşebilmelidir." Diyen Merkel, vatandaşlarına haftalık mesajında, Nazizmin çöküşünden sonra ortaya çıkan özgür basının 75. yıldönümüne adanmış olduğunu açıkladı.

  Demokrasinin «gerçekler ve yalanlar» arasında ayrım yapabilen ve aynı zamanda «farklı gerçeklik ve görüş çeşitliliği perspektiflerini» yansıtabilen «gerçeklere ve bilgiye» ihtiyacı var dedi.Alman lideri, medyanın önyargılı bir gerçeklik görüşü verdiği belirli sektörlerin açıklamalarına yöneldi. "Ben öyle görmüyorum, tam tersine," dedi.Her gün, bize yeni bilgi sağlayan, özellikle bilimden bir şeyler öğreniyoruz. Onları anlamamız ve bunun için hem kamusal hem de özel, analog ve dijital medyadanın olması kesinlikle önemlidir. "Merkel mesajını otoriter rejimler altındaki durumu hatırlatarak sonuçlandırdı ve "demokratik toplumumuzdaki gazetecilerin de acı çektiği saldırıları" görüyoruz diye ekledi.

Düşmanlık ve protestolar

  Son haftalarda, Alman kamu televizyon ekiplerine ve diğer medya profesyonellerine, salgını durdurmak için getirilen kısıtlamalara karşı çağrılan farklı işaretlerin protestolarında ardışık saldırılar oldu.Cumartesi günü, hükümetin Berlin'den Münih, Hamburg ve Stuttgard'a kadar birçok Alman şehrinde aldığı önlemlere karşı çıktı.Başkentte 50'den fazla kişinin yoğunlaşmasına izin verilmez, ancak Stuttgard'da sınır 5.000 katılımcıdır.Bu yürüyüşlerde komplo teorileri, solcu aşırılık yanlıları veya ekonomik olanlar da dahil olmak üzere farklı nedenlerle kısıtlamalara karşı çıkan vatandaşlarla karışık aşırı sağcı grupların varlığının arttığı gözlendi. Almanya'da pandemiye karşı fiziksel ve sosyal mesafe normları getirildi, ancak iki veya birlikte yaşam merkezlerinin yanı sıra bireysel açık hava sporlarının çıkışlarına izin verilmeye devam edildi.Son haftalarda dükkanlar ve okul faaliyetleri yavaş yavaş yeniden açıldı, sınır kontrolleri azaltıldı ve iç turizm ve misafirperverlik etkinleştirilmeye başlandı.

  Almanya, ABD, Rusya, İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa ve Brezilya'dan sonra enfeksiyonlar açısından dünya çapında sekizinci sırada yer alıyor. Ülkede bu konuda yetkin olan Robert Koch Enstitüsü (RKI), şimdiye kadar 152.600'ü iyileşmiş 173.772 enfeksiyonlu hastayı doğrularken, ölüm sayısı 7.881'e yükseldi.Almanya Sağlık konusunda başlarda yerinde müdahalelerde bulunsada, ülkenin insanları yeniden normal hayata dönüş konusunda biraz aceleci davranıyor.Ama şimdi düşünüyorumda kim davranmıyorki??

Yorumlar (0)
19°
açık