Seçim Öncesi Trump'a Venezuela Üzerinden Bir Baskı Daha

Komite başkanı Eliot Engel, Venezuela baskınında, ABD yasalarının ihlal edilip edilmediğinin bilinmesi gerektiğini söyledi ve sorularına cevap istedi

DÜNYA 13.05.2020, 07:02
41
Seçim Öncesi Trump'a Venezuela Üzerinden Bir Baskı Daha

ABD Kongresi Venezuela Baskını ile alakalı olarak Başkan Trump’dan Yanıtları İstiyor

  New York'un Bronx ve Westchester County bölgelerini içeren 16. kongre bölgesinin ABD Temsilcisi ve Komite başkanı Eliot Engel Venezuela Baskınında, ABD yasalarının ihlal edilip edilmediğinin bilinmesi gerektiğini söyledi ve sorularına cevap istedi. "Demokratik bir geçişi, daha da geciktiren her şeyin Venezüella halkı için gerçekten yürek parçalayıcı olduğunu" kabul etti.Amerika Birleşik Devletleri Kongresi Alt Meclisi Dışişleri Komitesi, Salı günü Donald Trump hükümetinden, Venezüella'daki başarısız deniz saldırısı hakkında şuanki Devlet Başkanı Nicolás Maduro'yu iktidardan uzaklaştırmak için yapılan operasyon ile alakalı bilgi istedi. Bu yüzden iki Amerikalı "terörizm" ile suçlandı.

  Komite başkanı Eliot Engel, "ABD Kongresi'nin cevaplara ihtiyacı var" dedi.  Demokratik bir geçişi daha da geciktiren her şey, Venezüella halkı için gerçekten yürek kırıcı "dedi. ABD'nin içindeki fikir ayrılıkları, Ocak 2019'dan bu yana, yeniden seçilmesi hileli olduğunu düşündüğü için Başkanlık koltuğuna oturan Maduro ve Trump hükümetini 3 Mayıs ile 4 Mayıs arasında, Maduronun kendisini iktidardan çıkarmayı planlayan "paralı askerler" tarafından gerçekleştirilen bir işgalin arkasında olmak ile suçlanıyor. Hayal kırıklığına uğratan operasyon sonucunda, emekli ABD ordusu Luke Alexander Denman ve Airan Berry de dahil olmak üzere 45 tutukluyu terk etti. Maduro'ya göre bunlar Trump'ın "güvenlik üyeleri" dir. Geçen Cuma günü, Bakanlık onları "terörizm" ve "özellikle ABD ve Kolombiya olmak üzere yabancı bir hükümetle komplo kurmak" ile suçladı. Muhalefetteki Demokrat partiden Komite başkanı Eliot Engel, başkanlık ettiği komitenin 5 Mayıs'ta Dışişleri Bakanlığı'ndan neler olduğu hakkında "anında bilgilendirme" istediğini söyledi. Şimdiye kadar istenen açıklamalara yanıt hala alınamadı.

ABD Kongresi cevaplar istiyor;

  Bakan, Kongre'nin ABD yasalarının ihlal edilip edilmediğini ve Başkan Trump’ın yönetiminin, iddia edilen komployu bilip bilmediğini, kongrenin öğrenmesi gerektiğini kaydetti.Ayrıca, kullanılan askeri teçhizatın bir ABD şirketi tarafından satın alınıp alınmadığını bilmek istedi, çünkü yasalara göre bu teçhizatın ABD’den çıkarılması için bir izin gerekli olacaktır. İzin alındıysa bu izni kim verdi?Buna ek olarak, "Amerika Birleşik Devletleri'nde, Venezuela ile alakalı olası bir girişim ile ilgili toplantılar yapan özel güvenlik yüklenicilerinin her biri ve" Trump hükümetinin bu etkileşimlerden haberdar olup olmadığı hakkında "bilgi talep etti.Seçimler yaklaştıkça, baskılar artacağa benziyor.Daha neler görücez demeden hergün yeni şeyler duyuyor ve görüyoruz.Ozaman bakalım bugün neler olacak.Fikirleriniz bizim için önemli.Yorumlarda görüşmek dileği ile.

Yorumlar (0)
19°
açık