Skyrmions Nano Teknolojik Düzeyde Sarma Manyetik Kafes Teknolojisi

Şimdiye kadar, bilgisayarlardaki bilgiler daha az güçlü olan ve dolayısıyla daha fazla enerji gerektiren dinamik bellek aracılığıyla işleniyordu. Skyrmions Nano teknolojisi , elektronikte daha az enerji tüketimi'ne neden olacak.

DÜNYA 15.04.2020, 20:30 15.04.2020, 22:40
Skyrmions Nano Teknolojik Düzeyde Sarma Manyetik Kafes Teknolojisi

Yeni Güney Galler Üniversitesi bilim adamları, dijital yaşam tarzlarımızı korumak için gerekli enerjiyi, önemli ölçüde azaltabilecek bilgi ve bilgisayarlarda elektronik veri depolamak ve işlemek için, Nano düzeyde sarma şeklindeki manyetik kafes şeklinde dokular olarak tanımlanabilen Skyrmions'u geliştiriyor ve bu teknoloji son yıllarda bilgileri depolamanın ve işlemenin çok daha etkili bir yolu olarak gözüküyor. Avantajlarından biri, zaman içinde bir çeşit yerleşik gelişmiş kararlılığa sahip olmasıdır, bu da depolanan bilgileri kalıcı ve daha uzun canlı hale getirir. Şimdiye kadar, bilgisayarlardaki bilgiler daha az güçlü olan ve dolayısıyla daha fazla enerji gerektiren dinamik bellek aracılığıyla işleniyordu. Skyrmions teknoloji, elektronikte daha az enerji tüketimi'ne neden olacak.

ABD'deki Brookhaven Ulusal Laboratuvarı ve Auckland Üniversitesi'nden araştırmacılarla'da, işbirliği yapan Yeni Güney Galler Üniversitesi Bilim araştırmacılarına göre, elektronikte enerji tüketimini azaltmak için Nano düzeyde sarma şeklindeki manyetik kafes şeklinde dokular olarak tanımlanabilen Skyrmions dedikleri potansiyel çekici bir alternatif.

Yeni Güney Galler Üniversitesi Bilim ve Mühendisliği Okulu'ndan Profesör Jan Seidel “ Yeni ölçekli bir materyal olan Nano düzeyde sarma şeklindeki manyetik kafes şeklinde dokular olarak tanımlanabilen skyrmions adı verilen nano ölçekli manyetik sarmayı araştırıyoruz ” diyor.

“Bu skyrmionların uygulanan manyetik alan, sıcaklık ve malzeme kompozisyonunun bir fonksiyonu olarak malzemenin ince filmlerinde nasıl oluştuğunu ve dönüştüğünü gösteriyoruz. Özellikle sadece birkaç yüz atom kalınlığındaki ince filmleri inceliyoruz.“Şimdiye kadar tek fazlı ince filmler, Nano düzeyde sarma şeklindeki manyetik kafes şeklinde dokular olarak tanımlanabilen skyrmion malzemeleri nadiren araştırıldı, ancak gelecekteki nanoelektronik uygulamaları için bir gereklilik.”

Nano düzeyde sarma şeklindeki manyetik kafes şeklinde dokular olarak tanımlanabilen skyrmions'u araştıran grup, gelecekte skyrmions nanoelektronik devresinin gelişmesi için bir girişimdir.Profesör Seidel, “İşimiz heyecan verici, çünkü Lorentz mikroskopisi doğrudan Nano düzeyde sarma şeklindeki manyetik kafes şeklinde dokuları görmek için mevcut birkaç yöntemden biri ve hatta hareketlerini gözlemlememize izin veriyor” diyor.Profesör Seidel'in grubu daha sonra bu malzemedeki bireysel Nano düzeyde sarma şeklindeki manyetik kafes şeklinde dokular yani skyrmion'ların nasıl kontrol edileceğini araştıracak. Ayrıca skyrmion özellikleri üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için diğer katkı sağlıyacak elementleri ve katkı oranlarını inceleyecekler.

Kaynak: M.- G.'nin “ Te-katkılı Cu 2 OSeO 3'ün ince filmlerinde sarmal ve skyrmion spin dokularının ölçeklenmesi, rotasyonu ve kanallama davranışı ”. Han, JA Garlow, Y. Kharkov, L. Camacho, R. Rov, J. Sauceda, G. Vats, K. Kisslinger, T. Kato, O. Sushkov, Y. Zhu, C. Ulrich, T. Söhnel ve J Seidel, 27 Mart 2020, Science Advances .

Tesla'nın son modeli Nano Teknoloji Cybertruck Araç Teknolojisi tanıtıldı ayrıntılar için 

https://www.parapolitik.com/dunya/tesla-satislarinda-rekor-kiriyor-h213.html

Nano düzeyde sarma şeklindeki manyetik kafes şeklinde dokular Skyrmions teknoloji, elektronikte daha az enerji tüketimi'ne neden olacak.

Yorumlar (0)