Trump ve Valilerin Kavgası Büyüyor

Başkan Donald Trump ve Ülke genelindeki Valiler, ekonomiyi ne zaman ve nasıl yeniden aktif hale getirileceği ve buna kimin karar vereceği konusunda çatışma yaşıyorlar.

DÜNYA 18.04.2020, 14:21
Trump ve Valilerin Kavgası Büyüyor

Başkan Donald Trump ve Ülke genelindeki Valiler, ekonomiyi ne zaman ve nasıl yeniden aktif hale getirileceği ve buna kimin karar vereceği konusunda çatışma yaşıyorlar. Yine de hükümet yetkilileri, bu yeniden açılmanın, zaten açık olan bir ekonominin nasıl planlanacağını bilemedikleriyle ve Başkan ile Valiler arasındaki sürtüşmeden dolayı nasıl planlanacağını bilemiyorlar.


Merkezi olarak planlanan ekonomilerin 100 yıllık durgunluk, verimsizlik ve temel tüketim mallarının kıtlığı planları vardır. Küba veya Venezüella marketlerindeki rafları boşaltmak küresel bir sağlık krizine yol açmadı. Ekonomik kararlar üzerinde tekel gücüne sahip olan merkezi planlamacılar tarafından yapılan hatalar bunu tek başına yaptı.Gelecek mutlaka belirsizdir. Dolayısıyla, belirli bir ürün için arz ve talep öngören herkes hata yapmakla yükümlüdür. Ancak piyasa ekonomileri karar almayı merkezileştiriyor. Bazı girişimcilerin hataları genellikle diğerlerinin doğru eylemleri tarafından yapılırken, kar ve zarar sinyalleri yanlış girişimcilerin davranışlarını ayarlamasına rehberlik eder.
Pazarın mucizesi şunlardan oluşur;
Fiyatların yönlendirdiği girişimcilerin kendi üretim kararlarını almalarına izin vermek, mağaza raflarımızın çok sayıda ürünle güvenilir bir şekilde stoklanacağını garanti eder.
Son zamanlarda yaşanan sıkıntılar, talep artışının bir sonucudur. Tüketiciler, bir kerede haftalarca idare etmek için bazı malların belirsizlikten dolayı iistiflemek için marketlere akın etti. 
Hükümet fiyatlara zam yasalarını kontrol altında ağırlaştırdı, ancak çoğu pazar çalışıyor ve girişimciler rafları yeniden stokluyorlar.
Hükümet planlamacıları, girişimcilerin sağlık hizmeti sunmanın daha iyi yollarını araştırma ve ortaya koyma yeteneğini sınırlandırmaktadır.
COVID-19 salgını Amerika Birleşik Devletleri'nde başladığında, Hastalık Kontrol Merkezleri testler yapmak için tekel gücünü kullandılar ve daha sonra gelişimlerini desteklediler. Çok sayıda sağlık girişimcisi, hükümet, Hastalık Kontrol Merkezleri 'nin tekelini rahatlattığı için yeni ve daha etkili testler geliştirdi.
Benzer şekilde, Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) güvenlik ve etkinlik gereksinimleri, girişimcilerin pazara yeni ilaçlar getirmesini engellemektedir. Ancak FDA'nın neyin işe yaradığı hakkında bir tekeli yoktur. Doktorlar, hastalar ve girişimci ilaç şirketlerinin en iyi tedavileri hızla öğrenmek için “deneme hakkı” na ihtiyaçları vardır. Neyse ki, COVID-19 tedavileri ve aşıları özel hızlı takip onayları alıyor, ancak özel onay ihtiyacı sorunu gösteriyor.
Hastanelere gerekli olmayan ameliyatları ve randevuları iptal etmeleri emredildi. Yine de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki hastanelerin çoğu COVID-19 hastalarıyla dolup taşmıyor ve hastanelerin normal faaliyetlerinden men edilmeleri gelirlerini artırdı ve sağlık krizinin ortasında öfkeli çalışanlara yol açtı.
Açıkçası sağlık sektörünün merkezi planlamadan kurtarılması gerekmektedir.
Ekonominin geri kalanına gelince, federal, eyalet ve yerel hükümet yetkilileri önümüzdeki haftalarda ne zaman, nasıl ve hangi işletmelerin açılabileceği konusunda kendi planlarıyla öne çıkacaklar. Hükümetin her seviyesi kendi yetki alanında tekel yetkisi uygulayacaktır. Ancak hiçbiri yeniden açılmayı nasıl yapılandıracağını bilmiyor.
Her düzeydeki hükümet planlamacılarının ekonomik ve kişisel hayatları yönetme emri vermekten vazgeçmeleri gerekiyor. Bireyler, işletmeler de dahil olmak üzere başkalarıyla nasıl etkileşim kuracaklarını seçmekte özgür olmalıdırlar. Ancak bu, COVID-19 salgını öncesinde var olan “normal” e dönüş anlamına gelmez.
Artık sağlık risklerinin yüksek olduğu işletmelerde müşterilerin sık görülme olasılığı daha düşük ve çalışanların daha az çalışma olasılığı var. Sonuç olarak, işletme sahiplerinin kendi kar ve zarar teşvikleri, kurumlarında COVID-19'un potansiyel yayılmasını önleme maliyetini emmeye zorlayacaktır.

Yorumlar (0)