ABD'de Perakende Satışlar Mart Ayında Rekor Düşüş Yaşadı

ABD Perakende Satışları Mart Ayında Rekor Düşüş Yaşadı, Süper Güç Amerikayı zor günler bekliyor. İşsizlik tavan yapmış durumda. Süper güç yıkılıyor mu, yoksa buda oyunun bir parçası mı.

EKONOMİ 15.04.2020, 17:10
ABD'de Perakende Satışlar Mart Ayında Rekor Düşüş Yaşadı

ABD Perakende Satışlar Mart Ayında Rekor Düşüş Yaşadı

ABD perakende satışları, yeni koronavirüs salgınının yayılmasını kontrol etmek için zorunlu iş kapanışlarının, bir dizi mal talebini azaltması nedeniyle Mart ayında rekor bir düşüş yaşadı.

Salgın son yıllardaki en kötü perakende satış düşüşünü yaşattı.Ticaret Bakanlığı, perakende satışların Mart ayında% 8,7 düştüğünü açıkladı.

ABD perakende satışları, yeni koronavirüs salgınının yayılmasını kontrol etmek için zorunlu iş kapanışlarının bir dizi mal talebini azaltması nedeniyle Mart ayında rekor bir düşüş yaşadı ve tüketici harcamalarında son yıllardaki en kötü düşüşü yaşıyor.

Süper güç Amerika İşsizliğe çare bulamıyor.

Çarşamba günü Ticaret Bakanlığı, perakende satışların Mart ayında% 8.7 düştüğünü açıkladı.

Reuters ekonomistler tarafından yapılan ankete göre, perakende satışların geçen ay% 8,0 düşeceği tahmin ediliyordu. Rapor milyonlarca Amerikalının işten atılmasıyla ve ekonomistlerin ekonominin derin durgunlukta olduğu inancını güçlendirmesiyle geldi. Eyaletler ve yerel yönetimler, COVID-19′un yayılmasını, virüsün neden olduğu solunum hastalığını durdurmak için, Amerikalıların% 90′ından fazlasını etkileyen “evde kalmak” veya “yerinde barınma” emirleri yayınlandı.Los Angeles’taki Loyola Marymount Üniversitesi’nde işletme ekonomisi profesörü Sung Won Sohn açıklamasında “Ekonomi neredeyse serbest düşüşte” dedi. Koronavirüs enfeksiyon oranları sabitlendiğinde ve düşüş gösterdiğinde tabanı göreceğiz. Oldukça derin bir dip olacak dedi.Çoğu perakende kategorisindeki satışlardaki sosyal kısıtlamalardan kaynaklanan durgunluk devam etmekte fakat Amazon gibi çevrimiçi perakendecilerin satışlarındaki artıştan, gıda, tuvalet kâğıdı, temizlik malzemeleri ve ilaç gibi ev temel ihtiyaçları üzerinde yükselişte oldu. Tüketim sokakta daha çok market ve eczanelerde artış gösterdi.

Tüketici harcamaları ABD ekonomik faaliyetinin üçte ikisinden fazlasını oluşturmaktadır. Dördüncü çeyrekte% 1,8 oranında büyümüş dolaylı olarak genel ekonomi bu dönemde% 2,1 oranında büyümüştü. Ekonomistler, ikinci çeyrekte tüketici harcamalarına büyüme görmüyor; tahminler, halk nakit ödeme, kamusal kısıtlamalar ve işsizlik parası takviyesi için açıklanan 2,3 trilyon dolarlık tarihi bir mali pakete rağmen% 41′lik bir düşüşe engel olamıyacak gibi gözüküyor.

Ekonomisti Tim Quinlan, “Genel olarak tüketici harcamaları, bazı dayanıklılık kategorileri olmasına rağmen, şimdiye kadar olduğu kadar kötü gidecek. “Marketlerde yaşanan panikle satın alma, diğer kategorilerde göreceğimiz harcamalarda şuan ortamı dengeleyemez.”

Ekonomistler ekonominin Mart ayında resesyona girdiğine inanıyorlar. ABD’deki Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu, bu durgunluğu, birçok ülkede genel kural olarak olduğu gibi, gerçek gayri safi yurtiçi hâsıladaki art arda iki çeyrek düşüş olarak tanımlamamaktadır.

ABD Perakende Satışlar Mart Ayında Rekor Düşüş Yaşadı, Süper Güç Amerika’yı zor günler bekliyor. İşsizlik tavan yapmış durumda. Süper güç yıkılıyor mu, yoksa buda oyunun bir parçasımı,hep beraber göreceğiz.Lütfen konu ile alakalı fikirlerinizi bizimle paylaşın.Yorumlarda görüşmek dileği ile.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü 2020 -2021 tahmini verileri şu şekilde ;

Evde Kal , Sağlıkla Kal Türkiye

Yorumlar (0)