Altın'ın Yükselişi Durmuyor

Çin, Avustralya ve ABD, dünya altın arzının % 33'ünü sağlayan büyük altın üreticileridir. Altın'ın yükselişi durmuyor arz ve talep son yıllarda sürekli artmakta

EKONOMİ 17.04.2020, 00:47
Altın'ın Yükselişi Durmuyor

Dünya Altın Piyasası Hakkında ;

  Altın dünyanın birçok ülkesinde çıkarılır. Çin, Avustralya ve ABD, dünya altın arzının% 33'ünü sağlayan büyük altın üreticileridir. Altın arzı ve talebi son yıllarda sürekli artmaktadır. Mücevher, toplam kıymetinin % 45'ini oluşturan bu değerli metalin ana uygulama alanıdır. Altın takı tüketiminin yaklaşık yarısı Hindistan ve Çin'de gerçekleşiyor ve bu pazarlar gelecekte en yüksek büyümeyi gösterecek. Altın yatırımı bir diğer önemli uygulama alanıdır ve payı yaklaşık% 30'dur.Ulusal merkez bankalarından gelen talep de özellikle Latin Amerika, Orta Doğu ve Asya'daki gelişmekte olan ülkelerin bankalarından artmaktadır.

Altın Piyasası İncelemesi, piyasa durumu hakkında ayrıntılı bilgi için bir kaynaktır. Rapor, ulusal ve küresel pazarlar için tablolar ve rakamlarla zenginleştirilmiş açıklayıcı ve analitik bölümler içermektedir. Piyasa durumu sürekli olarak izlenmekte, en son gelişmeler takip edilmekte ve en son veriler sunulmaya çalışılmaktadır.

Korona virüs salgınının dünya ekonomisini, nekadar derin ve nekadar etkileyeceğine bağlı olarak pazar gelişimi şekillenecektir.

Hisse senedi piyasalarının gücü, yatırımcı güveninin bir barometresidir. Hisse senedi yerleştirme yoluyla toplanan sermaye miktarı, madencilik endüstrisindeki hissi doğrudan yansıtır. Bu gösterge, 2019'un ilk çeyreğinde, yatırımcıların altın madenciliği endüstrisine yatırım yapmayı düşünürken, altın üreticileri, geliştiricileri ve kâşiflerinin büyük borsalardaki 2018'in 4. çeyreğine göre% 60 daha az sermaye artırdığını düşünüyor. Halka açık şirketler tarafından raporlanan üç aylık altın üretimi, toplam küresel altın üretiminin yaklaşık% 65-70'ini oluşturmaktadır ve küresel altın madenciliği endüstrisinin genel durumunun bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Madencilik İstihbaratı birincil altın operasyonlarının yani altının çeyrek boyunca üretilen işletme faaliyetlerinden elde edilen gelirin% 90'ına ve daha fazlasına katkıda bulunduğu madenlere odaklanmıştır. Sıralama, atıkların yeniden işleme operasyonlarını, kıymetli metalin bir yan ürün olarak üretildiği madenleri ve şirketlerin altın eşdeğeri çıktısını raporladığı operasyonları içermez.

Bildirilen küresel altın üretimi

31 Mart 2019 tarihinde sona eren ilk çeyrekte, rapor edilen küresel altın üretimi bir önceki çeyreğe göre % 11 azaldı. Tüm büyük bölgelerde üretim azaldı. En büyük altın üreticisi Kuzey Amerika, ardından Afrika ve sırasıyla Avustralya, Okyanusya oldu.

Küresel altın üretiminde% 11'lik düşüşe en çok katkıda bulunan üç bölge Kuzey Amerika (% 11 düşüş), Güney Amerika (% 15 düşüş) ve Afrika (% 10 düşüş).

Gana, 2018'in sonunda, 2019'un ilk çeyreğinde mücadele etmeye devam eden ve sonuç olarak 2018'in dördüncü çeyreğine göre% 23 daha az altın üreten Güney Afrika'dan Afrika'nın en büyük altın üreticisi olarak en üst sırada yer aldı. Bu ülkeler arasındaki üretim açığı Gana lehine% 34'e yükseldi.

Güney Afrika'nın altın madenciliği sektörü, yeraltı madenlerinde artan üretim maliyetleri nedeniyle hayatta kalmak için mücadele ederken, sosyo-politik kargaşa bir bütün olarak Gana ve Batı Afrika’yı hızla kıtanın ana altın madenciliği merkezi haline getiriyor. 2019'un ilk çeyreğinde altın üretiminin 2018'in ilk çeyrek rakamları ile aynı olduğunu ve altın üretiminin döngüsel doğasını göz önünde bulundurarak, 2019'da altın madencilik endüstrisinin en azından önceki yıla göre daha verimli geçeceği gözlemlenmektedir.

Üç aylık küresel altın üretimi, bölgesel seviye, 2019'un ikinci çeyreğine ve önceki çeyreklere göre

Asya'daki üretim bir kez daha hayal kırıklığı yaşattı. Endonezya'nın Grasberg madenindeki altın üretimindeki önemli düşüş nedeniyle% 26 düştü. En büyük 10 altın madeninin tümü, açık ocaktan yeraltı operasyonlarına geçişte olan ve zaten pozisyonunu kaybetmiş olan Grasberg madeninde kaydedilen en çetin düşüş (% 59 düşüş) ile bir üretim düşüşü bildirdi. Sıralamada, 2018'in dördüncü çeyreğinde ikinci olmaktan 2019'un ilk çeyreğinde neredeyse dokuzuncu sıraya gerilemeye düştü.

Üretimdeki% 9'luk düşüşe rağmen, ABD'nin Nevada kentindeki Barrick'in Goldstrike üretim merkezi, rakiplerinin çok ötesinde dünyanın önde gelen altın işletme durumunu korudu.

Bu sıralamada ikinci ve üçüncü sırada Polyus Gold'un Rusya'daki dev Olimpiyat madeni ve Dominik Cumhuriyeti'ndeki Barrick Pueblo Viejo madeni yer alıyor.

Centerra Gold'un Kumtor madeni (Kırgızistan) ve AngloGold Ashanti'nin Geita madeni (Tanzanya) ilk 10 listeden ayrılırken, Yamana / Agnico Eagle ortaklaşa Kanada Malartik madeni (Kanada) ve Barrick's Loulo Gounkoto operasyonları (Mali) sekizinci ve onuncu pozisyonlarda yer buldu.

Küresel ortalama toplam sürdürülebilir maliyetler (AISC), 2018'in ilk çeyreğinde 988 $ ‘dan 2019'un ilk çeyreğinde 1.000 $'a kadar% 1'lik bir artış gösterdi. Bu, şirketlerin genel olarak maliyetlerini kontrol altında tuttuğunu göstermektedir. 2019'un ilk çeyreğinde, en düşük 10 düşük maliyetli madenden altısı 2018'in 4. çeyreğine göre maliyetlerini daha da düşürdü.

Altın şirketlerinin hepsine karşı maliyetlerin sürdürülmesinde kullanılan ortalama altın fiyatı

2019'un ilk çeyreğinde 315 $ / ozt kaydedilen Kirkland Lake'in Avustralya'daki Fosterville madeni, AISC tarafından ölçülen üst üste ikinci çeyrek için en düşük maliyetli altın işletmesiydi. Fosterville'in cevher derecesi, öğütülmüş cevher tonu başına 29 gram altındı ve bu, aynı şirkete ait olan Macassa madeninin (Kanada) arkasındaki 2019'un ikinci çeyreğinde dünyanın en yüksek ikinci büyük altın madeni oldu.Başlıca altın üreticilerinin küresel toplam çeyreklik faaliyet geliri 2018'in ilk çeyreğinde 1.400 milyon $ 'dan 2019'un ilk çeyreğinde 2.150 milyon $' a yükseldi.

Altının Dünyadaki yükselişi engellenemiyor.

Yorumlar (0)