Amerikanın Petrol Üzerinden Oyunu Tutacakmı

Tarihte ilk kez, ABD ham petrolünün fiyatı, Salı günü sona eren Mayıs vadeli işlem sözleşmelerinde negatif (-37.63) kapandı. Rakam, Wall Street de dahil

EKONOMİ 26.04.2020, 11:06
Amerikanın Petrol Üzerinden Oyunu Tutacakmı

  Tarihte ilk kez, ABD ham petrolünün fiyatı, Salı günü sona eren Mayıs vadeli işlem sözleşmelerinde negatif (-37.63) kapandı. Rakam, Wall Street de dahil olmak üzere dünya pazarlarını çalkaladı. Salgının neden olduğu petrol fiyatlarındaki tarihsel çöküş, Amerika Birleşik Devletleri'nden olası bir yanıt ve uluslararası pazarları güvende tutma hakkında sayısız soru ve şüpheye yol açtı.Petrol endüstrisiyle ilgili konularda uzman olan Jorge Piñón, Diario Las Américas'a röportaj verdi ."Petrol fiyatı, dünya çapında koronavirüs talebindeki ani düşüş nedeniyle, en azından önümüzdeki haftalarda 20 ila 25 dolar [varil] seviyelerinde salınmaya devam edecek. Petrol üretimindeki azalma, talebin çöküşü kadar hızlı olmamıştır ve bugün sahip olduğumuz şey günde yaklaşık 20 milyon varil ham petrol arzının fazlalığıdır "diyor Piñón.Diğer analistler ABD'nin ham petrol fiyatlarının Haziran ayında ve sonraki aylarda teslimatların "gerçek" petrol fiyatına daha yakın olacağına ve depolama sorunları nedeniyle olumsuz bir şekilde düşmeyen uluslararası ham petrol fiyatlarına yakın olacağına inanıyorlar.Sonuç olarak Koronavirüs pandemisi tarafından neredeyse tamamen felç olan ekonomilerin o kadar fazla yakıta ihtiyacı yoktur.

Son üç yılda petrol piyasalarını iki faktör etkiledi;

Birincisi, ülkeyi büyük bir ithalatçıdan giderek daha önemli bir ihracatçıya dönüştüren ABD'de "şeyl yağı" üretiminin ortaya çıkmasıydı.

İkincisi, Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki üretimi azaltmak için işbirliği yapan olağandışı ittifak, ancak sonunda ikisi arasındaki eski gerginlikler yeniden doğdu, bu da dünya pazarında güçlü bir anlaşmazlık ve fiyatları etkiledi.

Üçüncüsü,Dünyada salgının yaşadığı ekonomik felç, çatışmaya katkıda bulundu. Covid-19 sadece petrol endüstrisini değil, tüm sanayi sektörünü batırdı.

  ABD'deki fabrikalar, hizmetler ve madenler de dahil olmak üzere sanayi sektörü Mart ayında% 5,4 düştü, 1946'dan bu yana en kötü daralma yaşandı ve uzmanlara göre neredeyse% 15 oranında daralabilir. Otomotiv sektöründe bu rakam daha da kötüydü:% 28.Diario Las Américas'ın görüştüğü uzman, "Petrol fiyatlarındaki düşüş" sadece petrol değil, benzin gibi diğer yakıtların da depolanması ve lojistiğinin doymasına neden oldu.“Mart ayında, Birleşik Devletler günde ortalama 8,9 milyon varil benzin tüketiyordu ve Nisan ortasında sadece 5,3 milyon varil benzin yani neredeyse% 40 daha azdı; bu nedenle tedarik tankları tam kapasitede ve rafineriler üretimi durdurmak zorunda kaldı. Petrol fiyatlarındaki bu düşüşü görüyoruz "dedi.Mayıs satışlarını aday gösterecek son bir günde, tarihte ilk kez petrolün olumsuz bir fiyata ulaştığını gördük. Bu yüzden kritik bir durumdayız ve bu önümüzdeki haftalarda da devam edecek "dedi.Neredeyse tüm dünyadaki karantina önlemleri, şu anda en fazla teşhis ve ölüm sayısına sahip olan Amerika Birleşik Devletleri'nde çok daha titiz, tüketimi endişe verici seviyelere ulaştırdı.Şüphesiz en fazla etkilenen sektörlerden biri havacılık endüstrisidir. Amerikan havayollarının uçaklarının yarısından fazlası yerde. Ortalama olarak, normal zamanlarda, Miami gibi bir havaalanında, 1.000'den fazla uçak iner ve ticari ve kargo uçuşları da dahil olmak üzere günlük kalkış yapar.Aynı ölçümler hava tarafından kullanılmasa da, bu sektörde en popüler olan Boeing 747'ye bir tüketim örneği veriyoruz. Bu uçak tek başına maksimum uçuş kapasitesi 14.800 kilometredir ve bu mesafeyi karşılamak için yaklaşık 50.000 galon yakıt gerekir. Dünyadaki bu örnek havaalanlarına, birden fazla uçak tipine ve birkaç haftadır yerde olan binlerce havaalanına ekleyin.Yukarıda bahsedilenler, neredeyse tüm dünyada sadece havacılıkta tüketilen yakıt miktarı hakkında genel bir fikir sunmaktadır. Buna, uluslararası düşük ithalat ve ihracat rakamları nedeniyle sanayi, özel araçlar, toplu taşıma ve deniz taşımacılığının azaltılması da eklenmektedir.

  Bununla birlikte, bazı yatırımcılar pandeminin zirvesinden geçen birkaç ülkede ekonominin bazı bölümlerinin kademeli olarak yeniden açılmasına odaklanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde, bulaşıcılık rakamları düşük olan bazı devletler, çeşitli sektörlerde aşamalı bir yeniden etkinleştirme planı uygulamaya çalışmaktadır. Bu, ham petrolün ve Wall Street'teki Dow Jones endekslerinin, 22 Nisan Çarşamba günü yeşil kalmasına neden oldu.ABD ve İran arasındaki gerginliklerin artması petrol fiyatlarını da etkileyen yeni bir unsur ve durumun kötüleşip kötüleşmeyeceği bilinmiyor.The Prudential Financial'ın baş pazar stratejisti Quincy Krosby, New York Times'a verdiği demeçte, "Şu anda ekonomi marjinal sektörlerde bile açılmaya başlıyor ." “Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın açılmaya başladığını görüyoruz. Ve eğer bu ekonomilerde işler yolunda giderse, daha fazla ülkenin ve belki de daha büyük bir genliğin yeniden açıldığını gözlemleyeceğiz "diye ekledi.

  Tüketiciler için en büyük endişelerden biri, bu düşük benzin fiyatı eşiğinin ekonomi yeniden açılmaya başladıktan sonra da kalıp kalamayacağıdır.Benzin tüketiminin ve fiyatının devletin geri kalanından daha yüksek olduğu Miami'de, ortalama ödeme galon başına 1,92 $ 'dır, metropol bölgesinde çeşitli servis istasyonlarında 1,82 $' ın altında fiyatlar var.Benzin tüketimi yaklaşık% 60 düştü, ”diyor Amerikan Otomobil Birliği'nden (AAA) haftalık rapor ve Florida'da benzin fiyatının galon başına 1,50 dolara düşeceğini gösteriyor.Teksas geleneksel bir petrol üreten eyalettir ve görüşmemiz oradadır. “Teksas'ta - neredeyse iki hafta önce - iki arabamın benzin deposunu galon başına 1,70 dolar olarak doldurdum çünkü ucuz görünüyordu, şimdi fiyat bir galonun 1,50 doların altında. Satın alamıyorum çünkü evde olduğum için yakıt harcamıyorum, bu yüzden yarın bana benzin veriyorlarsa, iade etmem gerekiyor çünkü depolayacak hiçbir yerim yok ve benim gibi milyonlarca Amerikalıya oluyor ”dedi analist Jorge Piñón.Ancak fiyat sorunu daha da ileri gidiyor ve durum devam ederse - Piñón uyardı - yalnızca Teksas'ta petrol sahalarında yaklaşık 325.000 işçi işini kaybedicek."Temmuz 2008'de Güney Florida'da benzinin galona 4 dolara ulaştığını, ancak son yıllarda ortalama değerin 2 $ civarında olduğunu (1.90, 2.35, 2.25) ve tüketici zaten adapte olduğunu unutmayın. bu fiyatlarda, üretici için karlı bir varil ham petrolün yaklaşık 50 $ 'ını temsil eden değerler. Bu durum ABD'de ekonomik toparlanmayı geciktirecek; dünyanın geri kalanında zaman alacak ”dedi.Cumhurbaşkanı covid-19 salgını hakkında rapor vermek için yaptığı günlük basın konferanslarından birinde "Stratejik petrol rezervimizi doldurduk ... ve bu rezerve 75 milyon varil koymayı planlıyoruz" dedi.

  Yatırımcılar Haziran teslimatı için ABD ham petrolüne varil başına 20.43 dolar ödemeye devam ediyorlar.Amerikanın Petrol Üzerinden Oyunu Tutacakmı,bunu hep beraber göreceğiz.Amerikada petrolun serbest bir piyasası var,fiyatı bukadar düşürüp Devlet eli ile şirketleri almak,devamındaki süreçte tekrar petrol üzerinden kazanç sağlanıcağınıda gösteriyor.Bekliyeceğiz ve göreceğiz.Analistler bununda bir hamle olduğunu ve batan şirketleri Amerikanın devlet eli ile alacağını ve daha güçlü hareket edeceğini söyleyenlerde az değil.

Yorumlar (0)