Anne Adaylarına Devletten Müjde Her Çocuk Başına 7675 Bin TL

Devletin çocuklar ile ilgili verdiği birçok destekten kimi vatandaşlarımızın haberi dahi yok. Hal böyle iken çocuk başına verilen paradan tutunda doğum parasına kadar bir çok destek veriyor Devlet.Verilen destekler ise sırası ile şu şekilde.

EKONOMİ 22.01.2020, 10:02 22.01.2020, 10:13
4702
Anne Adaylarına Devletten Müjde Her Çocuk Başına 7675 Bin TL

Birçok kişi devletin kendilerine tanıdığı hak ve desteklerden habersiz.

Doğum ve çocuk desteği ile ilgili en çok sorulan sorulara cevap aradık.

Doğum Parası Hangi Süreleri Kapsıyor? Doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelikte 10 hafta), doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün izin veriliyor.

Doğum yardımı ve süt parası için '144' ve '183' no'lu telefon numaralarını ücretsiz arayabilirsiniz.

Biz de sizin için bu önemli konunun detaylarını derledik ve kimin ne kadar para alabileceğini hesapladık.

Rapor parasının amacı, kadının çalışmasına engel bir hastalık, kaza veya hamilelik gibi bir durumda bu süre için belirli oranda gelir güvencesi sağlamak aileyi ekonomik açıdan epey rahatlatıyor.

Bu ödemeye, 'rapor parası', 'iş göremezlik ödeneği' veya 'doğum parası' da deniyor. Çoğu anne bu ödemenin farkında değil.

Farkında olanlar da paranın nereden ne zaman alınacağından habersiz. İZNE GÖRE HESAPLANIYOR Kadın, doktor raporuyla doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir.

Bu durumda 5 haftalık izni, doğum sonrası iznine eklenir. Doğum sonrasında 13 hafta izin kullanır. Bu durumdaki kadınlar, izin süresi için geçici iş göremezlik ödeneği alır.

Asgari ücretle çalışırken hamilelik ve doğum nedeniyle bu yıl 16 hafta izin kullanan sigortalı kadın 7675 lira iş göremezlik ödeneği alacak.

Ödeme son üç ayda alman 'brüt ücret'e ( ‎2.558,40 TL ) göre yapılıyor. Tabloda bordroda yazan brüt ücrete göre alınabilecek rapor paralarına yer verilmiştir.

Ödemeler PTT ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapılıyor. Doğum izni bitenler TC kimlik numarasıyla 'turkiye.gov.tr'ye girerek SSK doğum parası sorgulaması yapabilir. Ödemeleri PTT ve Ziraat Bankası ilgili şubelerden alabiliyorsunuz.

Yorumlar (11)
Malatyali 2 yıl önce
Calismiyan annelere yardim edin calisana degil
Miyase 2 yıl önce
Hep çalışanlar düşünülüyor...zaten çalıştığı için durumu iyi..hiç çalışmayan annelere niçin destek yok
nermin 2 yıl önce
benimde esim ceza evinde cocugum var 3 yasidna çalışmıyorum durumum yok
Memo 2 yıl önce
Zaten çalışan parası var çalışmayan askeri ücretle kıt kanat geçinen var yari aç yarı tok ay sonunu getirmeye çalışanlar var.......
nagihan durmaz 2 yıl önce
düşene bide siz vurun çalışan zaten para kazanıyor ama ev hanımı evde askeri ücretle kit kanaat geçiniyor eşlerinin eline bakiyor yazık degilmi ev hanımlarına ama ben hakkımı helal etmiyorum eşit olmalı bence anne çalışanda aynı evhanimida
Emine 2 yıl önce
Calişmayan anneye verin asıl. Anne ne iş bulabiliyor nede esi dışında bir geliri var. eeşi asgari ücret alıpda Calişmayan anneler asıl ihtiyaçları var
Abdulsamet ÇELİK 2 yıl önce
Yaşım 28 .8 senedir evliyim saosyal yardimlasmaya gittim ziraat bnksn da .bu 8 yıl icinde ne cocuk parasi verdiler nede dogum parası .ben daha cumhur başkanımızın soyledigi bu yardımı alamadim kaldi bu yardimmi gelicek miş
İbrahim 2 yıl önce
Çalışmayan annelerin hakkı adaletsizliginin bedeli olarak hem dünyaya hem ahiretinize yeter
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın