Askerde 6 Ay Sonrası Kaç TL Veriliyor 2020

Yeni askerlik sistemi genel kuruldan geçti ve Cumhurbaşkanlığı onayına sunulduktan sonra Resmi Gazete’de yayınlandı. Yürürlüğe girecek olan yeni askerlik sisteminin getireceği düzenlemeye göre 6 aylık askerlik süresi tamamlanan 130 bin er, erken terhis olacak. 6. Ayını tamamladıktan sonra terhis olmak istemeyenler için ücret ödenecek. Askerde 6 ay sonrası kaç TL veriliyor 2020 yılının yeni düzenlemesi ile hayata geçecek.

EKONOMİ 10.05.2020, 15:31
Askerde 6 Ay Sonrası Kaç TL Veriliyor 2020

TBMM’de görüşmeleri yapılan yeni askerlik sistemi genel kuruldan geçti. Yeni askerlik sistemine göre getirilen düzenlemeler arasında 1 ay zorunlu askerlik eğitimi yer alıyor. 1 ay zorunlu askerlik eğitimi ardından terhis edilmek isteyenler bedelli ücretini ödeyerek terhis edilecek. Bedelli hizmetinden faydalanmak istemeyenler ise toplamda 6 ay askerlik yaptıktan sonra terhis edilecek. Askerde 6 ay sonrası kaç TL veriliyor 2020 yılı ile düzenlendi. Yeni düzenlemeye göre 6 aylık askerlik eğitimini tamamladıktan sonra belirlenen şartları sağlayan askerler 6 daha askerlik yapabilecek ve bu sürede belirli bir ücret ödenecek.

Askerde Kalana Ne Kadar Ücret Ödenecek?

Askerlik sistemine göre 6 ay zorunlu askerlik eğitiminin tamamlanması ardından 6 ay daha askerde kalmak isteyenlerin belirli şartları sağlaması gerekiyor. Uygun bulunan erler için aylık 2 bin TL ücret ödenecek. Askerliğini uzatanlar arasında; Gaziantep, Kilis, Hatay, Şanlıurfa, Mardin, Hakkari, Ağrı, Iğdır, ve Van illerinde, hudut birliklerinde görev yapanlar için ekstra 1000 TL ödeme yapılacak.

Yeni askerlik sistemine göre Erbaş ve erlerin istemeleri halinde, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesi ile birlikte terhise hak kazanması halinde 6 ay süreyle ücretli askerlik yapabilecekler. 6 ay süre sınırı sonrasında terhis belgesi alınacak. Askerlik çağı, Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 seneye kadar uzatılabilecek ya da kısalabilecek. Yeni sistem bedelli askerliği kalıcı hale getirdi. Bu sisteme göre zorunlu bir aylık askeri eğitim sonrasında isteyenler bedelli ücretlerini tahsil ederek askerlik görevini yerine getirmiş sayılacak. Askerde 6 ay sonrası kaç TL veriliyor 2020 yılı ile yürürlüğe giriyor. 6 aylık görevleri ardından kalmak isteyen askerler için aylık 2 bin TL ücret ödenecek.

Yeni Sistemde Bedelli Hakkı

TBMM’de görüşülen askerlik sistemi yeni düzenlemeler getiriyor. Bu düzenlemeler arasında en çok dikkat çekilen konu altı aydan uzun süre askerlik yapanlara ücret ödenmesiydi. Askerde 6 ay sonrası kaç TL veriliyor 2020 yılında geçerli olacak ve askerlere 2 bin TL ücret ödenecek. Yeni sistem bedelli askerlik ile ilgili düzenlemeler de getirdi. Yeni askerlik sistemine göre zorunlu askerlik eğitiminin süresi 1 aydır. 1 aylık zorunlu askerlik eğitimini tamamlayanlar bedelli ücretini ödeyerek tahsis edecek. Yeni sistem bedelli askerliği kalıcı hale getirmiştir.

2 Bin 146 TL Aylık Ödeme

  • Yeni düzenleme kapsamında Erbaş ve Erler, 6 ay süre ile askerde kalmaya hak kazanacak. Ancak belirlenen şartları sağlamaları gerekiyor.
  • Erlerin istekli olması ve şartları sağlaması halinde ikinci altı aylık görev süreleri boyunca aylık 2 bin 146 TL ödeme yapılacak.
  • Onbaşılara, kalmak istemeleri ve şartları sağlamaları halinde aylık 2 bin 285 TL ödeme yapılacak.
  • Çavuşlara, 6 süreyle kalmak istemeleri ve şartların uygun olması halinde aylık 2 bin 423 TL ödeme yapılacak.
  • Askerliğini uzatanların kaldıkları bölgelere bağlı olarak ek ödeme de yapılacak. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır illerindeki hudut birliklerinde görev yapanlar için ek ödeme yapılacak.
  • Hudut görevinde olanlara 1053 TL ekstra ücret ödenecek.

Yorumlar (0)