BDDK'dan Bankalara Çağrı Merkezi Yaptırımı

Bankacılık Kanununun 76'ıncı maddesi gereğince Bankalar, müşterilerinin, verilen hizmetlerden kaynaklanan her türlü sorularına cevap verecek bir sistem kurmakla yükümlü olup, müşterilerin sesli yanıt sisteminden yeterli hizmeti alamayacağı durumlarda müşteri temsilcilerine makul bir sürede ulaşabilmelerinin sağlanması gerekmektedir

EKONOMİ 12.04.2020, 15:43 12.04.2020, 15:52
BDDK'dan Bankalara Çağrı Merkezi Yaptırımı

  Korona Virüsü Covid-19 salgını ile mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Buna bağlı olarak Ekonominin’de düzenli bir şekilde işleyişine devam etmesi gerekmektedir. Dolayısı ile Devletin kılcal damarları harekete geçmiş ve gerekli düzenlemeler tek tek hayata geçirilmeye başlanmıştır.

Bu zaman zarfında herkesinde gördüğü ve yaşadığı gibi bankalar, çalışma saatlerini ve çalışma prensiplerini farklılaştırmışlardır. Bankalara giden müşteriler banka kapılarında sıra beklemekte ve tek tek içeri alınmakta, dolayısı ile işlemler daha uzun sürmektedir. Buda farklı ihtiyaçları ortaya koymaktadır. Günümüzde teknoloji farklı kolaylıklar sağlamakta ve bize farklı alternatifler konusunda ek hizmetler sunmaktadır. Bu bağlamda Bankacılık sektöründe fiziki işlem yapmak istemeyen yada buna vakti olmayan insanlar internet üzerinden yada çağrı merkezlerinden yardım alarak bankacılık işlemlerini yapabilmektedir. Dünyanın ve Ülkemizin Salgın ile uğraştığı bu zaman zarfında bankacılık işlemlerininde sekteye uğramaması ve ekonomik akışın devam etmesi için gerekli önlemler tek tek hayata geçirilmekte ve halkın zor durumda kalması engelenmektedir.

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 76 ncı maddesi gereğince Bankalar, müşterilerinin, verilen hizmetlerden kaynaklanan her türlü sorularına cevap verecek bir sistem kurmakla yükümlü olup, müşterilerin sesli yanıt sisteminden yeterli hizmeti alamayacağı durumlarda müşteri temsilcilerine makul bir sürede ulaşabilmelerinin sağlanması gerekmektedir.Diğer yandan çağrı merkezleri ile alakalı olarak Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin yedinci fıkrasına uygun olarak yürütülmesi ve böylelikle müşteri taleplerinin efektif olarak karşılanması büyük önem taşımaktadır.

Buna bağlı olarak;

 Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından yapılan resmi açıklama ile 26.03.2020 tarihinde resmi organlara (Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği)’ne ülke halkının ihtiyaçlarını karşılamak ve mağdur etmemek için çağrı merkezlerinde çalışan personelin gerekli sayıya çıkarılması ve eksikliklerin giderilmesi için, gerekli ve verimli çağrı merkezi hizmeti verilmesi gerektiği, resmi kurumlara iletilmiştir.

Ayrıca bu salgın ile mücadele esnasında, gerekli işlemlerin yapılmaması, sekteye uğraması yada herhangi bir nedenden dolayı;

 Bankalar tarafından verilen destek taahhütlerine aykırı durum tespit eden vatandaşlarımız

0850 222 23 35  numaralı çağrı merkezi yada  

https://ebulten.bddk.org.tr/esikayet/

internet adresinden,

yada Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kuruluna dilekçe yazarak bilgi akışını sağlayacak, bu sayede durumlarını ileterek hızla çözüme ulaşabileceklerdir.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunun Kamuoyuna Resmi Duyurusudur;

Yorumlar (0)