BDDK’nın Aktif Rasyosu Kararı

Kredi derecelendirme kuruluşu Türk bankalarının kredilerini ve devlet tahvil portföyünü arttırmayı hedefleyen BDDK’nın aktif rasyonunu düzenlemesini ve bankaların kredi notu açısından orta ölçüde negatif olarak değerlendirmişti. Kamu kurumlarının kobilere vermiş olduğu destek kadar özel bankaların elini taşın altına koymadığı düşünülüyor.

EKONOMİ 02.05.2020, 14:02
BDDK’nın Aktif Rasyosu Kararı

Aktif rasyo kararı ve kararın bankacılık sektörüne etkileri neler?

Kamu bankalarının özel bankalardan daha fazla fon kullandırdığı açık. Ancak özel bankaları itham ederken uzak tutmamamız gerekenler var. Kamu bankaları kamu kaynaklarının toplandığı bankalardır. Yani bütün kaynaklarını kamu bankalarında tutmak durumunda. Kamu kaynaklarını kullananan kamu bankalarının kredi konusunda özel bankalarından daha aktif olmaları normal. Fakat özel bankaları krediler konusunda daha aktif olmaya zorlamak için cumartesi günü rasyo yayınlandı.

Rasyo rakamları matematiksel değerler olduğu için iki şey yapmak gerekiyor. Birincisi payı arttırmak ve paydayı düşürerek oran yükseltilebilir. Paydaki rakamlarda krediler , menkul kıymetler ve merkez bankası swap işlemleri var. MB swap işlemleri %50 oranında menkul kıymetler ise 0,75 oranında dikkate alındığı için hedef krediler yoluyla rasyonun arttırılmasıdır.Altif rasyosunun tutturmak için bunlar yapılmalı.

BDDK aldığı kararla bir taşla bikaç kuş vurmaya çalışıyor.Birincisi , yabancı para mevduat daha kötü  pozisyona getirilerek bankaların yabancı para mevduat konsuundaki iştahının azaltılması , ikincisi ise , mevduat yoluyla toplanan kaynakların diğer kanallar yerine öncelikli olarak kredilere , kredilerin olmaması durumunda tahvillere ve MB swap işlemlerine kanalize edilmesi. Burada en çok istenen krediler , çünkü MB swap işlemleri yarısı oranda dikkate alınıyor.Süreç mayıs ayında başlayacak ve ciddi parasal yaptırımları var.Bu oranın tutturulmaması durumunda her bir yüzdelik oranda %5 oranında bir cezai yaptırımı var.

Yorumlar (0)