Cari Denge 1.2 Milyar Dolar Açık Verdi

12 aylık cari fazla 6.1 milyar dolardı. Portföy yatırımlara baktığımız zaman net giriş söz konusu. 382 Trilyon dolar bir net giriş kaydı var. Resmi rezervlere baktığımız zaman 3 milyar dolar artı söz konusu. Cari açık düşen petrol petrol fiyatları lehimize işliyor. Bundan sonraki süreçte cari dengede bir tehlike unsuru Türkiye ekonomisi açısından bir tehlike unsuru oluşturur mu? Petrol fiyatları ne olacak?

EKONOMİ 14.04.2020, 00:12
Cari Denge 1.2 Milyar Dolar Açık Verdi

Ekonomist Dr. Can Pamir konuştu. Ocak ve şubat ayındaki büyüme rakamları oldukça paralel.  Tahminlerimizde herhangi bir sürpriz yok. Gerek turizm gelirlerindeki gerek ihracat rakamlarındaki azalmadan dolayı döviz gelirlerimiz azaldı. Sermaye piyasalarından çıkış söz konusu dedi.

 Ciddi bir kaynak daralması var. Turizm gelirlerimiz geçen sene 50 milyar dolar civarındaydı. Bu seneyi ne kadarla kapatacağız , bu durumları düşünüyoruz. Umarız 20 milyar dolar civarlarında kapatırız. İhracat durmuş durumda. Fiziki imkansızlıklar nedeniyle ihracat yapılmıyor.

Olumlu olabilecek , özellikle tekstil sektöründe hazır giyim üretiminde sağlık sektörünün ihtiyacı olan tekstil ürünlerine dönmesi tekstil sektörünü olumlu yönde etkileyebilir. Bu konuda ihracat yapılması söz konusu olabilir. Aynı dönem içinde bir döviz sıkışıklığı olma ihtimali var. Bu nedenden dolayı yurt dışı kaynağının hemen devreye girmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Şuandaki hesaplamalar bu sene içerisinde 50 milyar dolarlık bir kaynak bulmamız durumunda bir sıkıntı çekmeyeceğimizi gösteriyor. Yastık altı diye tabir edilen veya döviz tevdiat hesaplarının ihtiyaç nedeniyle TL’ye gecik olacağını öngörebiliriz. Çünkü dolar ciddi şekilde yükselmiş durumda.

Bir taraftanda özellikle cari denge içerisinde etkisi olan petrol fiyatlarına bakarsak , günlük 9.7 milyon varillik bir kesinti yapılacağına dair Başkan Trump’tan açıklama gelmişti. Açıklama ‘’ Opec 10 değil 20 milyon varillik kesintiye bakıyor ‘’ .  Alınan karar doğrultusunda petrol fiyatlarının yönü ne olacak?

Dr. Can Pamir’e göre ; 20 dolarlara kadar gerilemiş olan petrol fiyatları vardı , tekrar 30 dolar fiyatlarına çıktı. Kesinti haberinden sonra petrolde ciddi bir yükseliş görmedik. Çünkü stoklarda ciddi anlamda petrol var. En büyük petrol talepçisi olan havacılık tamamen durmuş durumda. Sonuç olarak petrol fiyatlarının çok fazla yükseleceğini öngörmüyoruz dedi.

Yorumlar (0)