Doların artması asgari ücreti arttırır mı? 2022 Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret bu yıl ne kadar olacak sorusunun cevabı işçiler tarafından merakla bekleniyor. Asgari ücret geçen sene yaklaşık ciddi miktarda arttırılarak net işçisinin eline geçen rakam 2825 TL olmuştu. Geçen yılın döviz kurlarıyla bu yılın arasındaki fark da giderek artıyor. Peki bu artış asgari ücrete de yansıyacak mı işte detaylar...

EKONOMİ 21.11.2021, 12:52
Doların artması asgari ücreti arttırır mı? 2022 Asgari ücret ne kadar olacak?

Her yıl olduğu gibi asgari ücret toplantıları işçi sendikaları, işverenler ve hükümet arasında aralık ayının başında başlayacak. Asgari ücreti enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini dile getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin artacağını hem de enflasyon oranında artacağının sinyalini veren ilk yetkili ağız. 

2021 itibariyle uygulanan asgari ücretin brüt hali 3577, net 2825 TL. İşverene maliyeti 4203 TL. Buna göre de asgari ücretin enflasyona ezdirilmemesi için yüzde 20 ila yüzde 30 arasında bir zam yapılacağı anlamına geliyor. Ağır basan senaryo, yüzde 30 oranında artış olacağı yönünde. Yüzde 30 artış demek, 2022’de asgari ücretin brüt 4.650 lira olacağı anlamına geliyor ki, çalışanın eline geçecek net ücret 3.673 lira civarında olacaktır. Bu durumda asgari ücretin işveren maliyeti de 5.463 lirayı bulacaktır.

Bunun yanı sıra asgari ücrete yapılacak zam; askerlik ve doğum borçlanmasından yaşlılık aylığına, genel sağlık sigortası priminden asgari geçim indirimine, işsizlik maaşından isteğe bağlı sigortalılığa ödenecek primlere kadar her alanda artış anlamına gelecektir.

Yorumlar (0)