Ekonomide Yeni Tedbirler Alınıyor

Türkiye ekonomisinde yeni tedbirler alınıyor. Bu süreçte hangi maddelerde değişikliliğe gidilecek? Ne gibi tedbirler alınacak? Alınan tedbirlerin yararları olacak mı? Ücretsiz izine ayrılan personellerle ilgili değişiklik var mı? Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 14.04.2020, 17:56 14.04.2020, 18:03
Ekonomide Yeni Tedbirler Alınıyor

Ak parti grup başkan vekili Mehmet Muş ekonomideki yeni tedbirleri değerlendirdi. Mehmet Muş konuşmasında şunları anlattı ;

‘’ Elverişlilik belgelerinin süreleriyle denetimlerinin 1 Ağustos 2020 tarihine kadar ertelenmesini teklif içine dahil etmiş durumdayız.Tarım ürünleri lisanslı depoculuk kanunu kapsamında verilen lisansların geçerlilik süresini 1 yıl daha uzatıyoruz. Arge ve tasarım merkezleriyle teknoloji gelişimi bölgelerinde yürütülen faaliyetlerin ggeçici süreyle bölge dışından yapılmasını bu düzenlemeyle teklif etmiş olacağız. Devlete ait tıp fakülteleriyle diş hekimliği fakültelerine kaynak aktarılması için maliye bakanlığına yetki verilmesi söz konusudur. Teklifimiz 15 maddeden oluşmaktadır.

Burada vergi istisnaları ve bazı sorumlulukların ertelenmesine yönelik düzenlemeler var. İşini kaybeden vatandaşlarımızın burada ücretsiz izine ayrılsalar dahi onların desteklenmesi için bu düzenlemeyi yapıyoruz. Bu düzenlememizin TBMM tarafından kanunlaştırılması gibi beklentimiz söz konusu.

Bugün Yüksek Öğretim Kanununda 28 maddelik değişiklik teklifimiz var. Bu kanun görüşmeleri devam edecek.  Meclisteki gelişmelere göre bu teklifimizde biter bitmez Genel Kurul’da gündeme alınacak ve çalışmalarımız devam edecektir.

ÜCRETSİZ İZİNE DESTEK 3 AY DAHA UZATILACAK MI?

Ücretsiz izine ayrılan vatandaşlarımızla alakalı bu destek hepsine verilecek. Dolayısıyla bu teklif 3 aylığına veriliyor. Fakat 3 ay daha uzatma ihtimalimiz var. ‘’ diye konuştu.

Yorumlar (0)