Güncel Fındık Fiyatları

Fındık üretim miktarı fiyatlarını etkileyen faktörler vardır. Fındık üretim miktarı ve verimliği ilk olarak hava koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Don ve kuraklık gibi iklim koşullarına bağlı olarak değişen verimlilik üretim ve tüketim arasında da dengesizlik yaratmaktadır. Bu nedenle fındık piyasasında fiyat istikrarsızlığı söz konusu olmaktadır. Türkiye’de Doğu Karadeniz bahçelerinin genelde yaşlı olması verim seviyesini düşürmektedir. Batı Karadeniz fındık bahçeleri ise daha verimlidir.

EKONOMİ 16.05.2020, 14:17
Güncel Fındık Fiyatları

Türkiye’de önemli bir ekonomik değer taşıyan fındık, Giresun başta olmak üzere Ordu, Samsun, Trabzon ve Rize’de yetiştirilmektedir. Bugün Türkiye’de Karadeniz’e kıyısı olan hemen her ilde fındık yetiştiriliyor. Ekonomiye büyük katkısı olan fındık, %80 çikolata sanayinde kullanılmaktadır. Pastacılık ve bisküvi, unlu mamulleri ve çerez sektöründe de kullanılan fındığın kalanı dondurma ve yağ sanayinde kullanılmaktadır.

Türkiye’de Fındık Üretimi

Fındık piyasası üretim verimliliğine bağlı olarak fiyatlarda dalgalanma yaşamaktadır. İklim koşulları, don olayları ve farklı faktörler sebebi ile fiyatlarda dalgalanma yaşanır ve bu durum fiyat istikrarsızlığını ortaya çıkarır. Bu nedenle güncel fındık fiyatları her hafta güncellenmektedir. Bugün Türkiye’de fındık fiyatları 17 TL’dir.

Türkiye’de fındık üretimi ilk olarak Doğu Karadeniz bölgesinde başlamıştır. Fındığa 1964 yılı itibari ile alım garantisi verilmesi diğer bölgelere yayılmasını sağlamıştır. Fındık üretiminin planlanması ve dikim alanlarının belirlenmesi için yönetmelikler vardır. Günümüzde Türkiye’de 440 bin üretici fındık üretimi yapmaktadır.

Fındık üretim miktarı yıllara göre değişiklik gösterir. Türkiye’de genel ortalamaya bakıldığında yılda 550 bin ton fındık üretildiği görülmektedir. Fındık üretiminde ilk sırada gelen Türkiye’nin fındık üretimindeki payı %70’ civarındadır. Türkiye’de fındık üretiminin en fazla yapıldığı il Ordu’dur. Üretimin büyük bir kısmı Ordu, Samsun, Giresun, Sakarya ve Düzce’de yapılmaktadır.

Türkiye’de üretimi yapılan fındık; unlu mamullerinde, yağ sanayinde, çikolata ve dondurma için kullanılmaktadır. Aynı zamanda fındık, sağlığa oldukça yararlı olduğu için çerez sektöründe de önemli bir yere sahiptir. Türkiye, ürün ihtiyacının karşılanması açısında dünyada önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de üretimi yapılan fındık, dünyanın fındık ihtiyacının yaklaşık %70’ini karşılamaktadır.

İhracat değerlerin bakıldığında da fındık önemli bir yere sahiptir. Fındık tüketiminin büyük bir kısmı Avrupa ülkelerinde yapılmaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin fındık fiyatları dünya piyasalarına etki etmektedir. Türkiye’nin iç piyasasında belirlediği fiyatlar dünya piyasaları ve fiyatlara etki gösterir. Türkiye’de üretimi yapılan fındığın %80 kadarı ihraç edilir. %20 kadarı ise iç piyasada tüketilir. Son yıllara bakıldığında Türkiye’nin ortalama ihracat miktarı 145 bin tondur. 

Türkiye fındık piyasasında belirleyici ülke olmasına karşın çok az miktarda fındık ithalatı yapmaktadır. İthal edilen fındık, üretimi olmayan ve sanayinin geliştiği ülkelerde fındığın işlenmiş halidir. İşlenmiş halini aldığımız fındık çikolata sanayinin geliştiği ülkeler tarafından ihraç edilmektedir. Dünyada fındık ithalatına bakıldığında ilk sıraları Almanya ve İtalya almaktadır. Türkiye’nin diğer ülkelere göre daha düşük verim alması fındık fiyatlarını etkilemektedir. Çikolata sanayinde kullanmak için fındık alan ülkeler Türkiye’de verim olmaması halinde Azerbaycan ve Gürcistan’dan ithal etmektedir. Bu nedenle Türkiye’nin ekonomisinde büyük yer tutan fındık verimliliğinin düşük olması fındık ihracatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Fındık ithalatı ile birlikte badem de çikolata sanayinde tercih edilen ürünlerdir. Badem fiyatlarının daha istikrarlı olması bugün badem ithalatının fındığın önüne geçmesine sebep olmaktadır. Son yıllarda badem ithalatı oldukça artmaktadır. Türkiye’de ise fındık verimliliğini etkileyecek faktörler olması sebebi ile fındık fiyatları haftalık güncellenmektedir. Üretimin en çok yapıldığı Giresun fındık fiyatı bugün 21 TL’dir.

Yorumlar (0)