Havayolları hareketliliğinde rekor düşüş

Havayolları hareketliliği yüzde 90 oranında düştü

EKONOMİ 30.04.2020, 20:24 30.04.2020, 20:37 Gökhan Alkanat
24
Havayolları hareketliliğinde rekor düşüş

Havayolu hareketliliği rekor düşüş kaydetti Uluslararası Enerji Ajansının 2020 Küresel Enerji Değerlendirme Raporuna göre, sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları ile Avrupa’da belirli bölgelerde havayolu aktivitesi %90 oranında düşerken, küresel ortalama düşüş ilk çeyrekte %60 olarak hesaplandı. Petrol talebinin %57’sini oluşturan taşımacılık sektöründeki eşi benzeri görülmemiş düşüşler sadece mart ayında petrol talebinin yıllık bazda günlük 10,8 milyon varil azalmasına da neden oldu. Koronavirüsün ilk görüldüğü ülke olan Çin’de önlemlerin petrol talebine etkileri ocak sonuna doğru görülmeye başlanmıştı. Bunun sonucu olarak 2020 ilk çeyreğinde petrol talebinde 2019’un ilk çeyreğine göre %13’lük bir düşüş yaşandı. Araba yakıtına olan talebin %33 düşmesi ve havacılıkta kullanılan jet yakıtına olan talebin %28 düşmesi ilk çeyrekteki düşüşe etki eden en büyük faktörlerden. Raporun 2020 yılının tamamı için yaptığı tahminlerde ise petrol talebinin günlük ortalama 9,3 milyon varil daha az olacağı öngörülüyor. Nisan ayındaki talebin günlük 29 milyon varil daha az olması beklenirken, 2020’nin ikinci yarısından itibaren kademeli bir toparlanma bekleniyor. Fakat yıl sonunda bile talepteki toparlanmanın kriz öncesi seviyelere ulaşması raporda beklenmiyor.

THY uçuşlara ne zaman başlıyor

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs nedeniyle Türkiye’deki havayolu firmaları iç ve dış hat seferlerini 28 mayıs'a kadar durdurdu. Daha önce bilet alanlar ya da il dışına çıkmak zorunda olan vatandaşların 28 mayıs a kadar bulundukları bölgede kalmaları gerekecek. İşte Türk Hava Yolları’nın (THY) uçuş tarihleri: Koronavirüs pandemisi salgını nedeniyle, resmi kurumlarca alınan kararlar ve önlemler doğrultusunda THY, geçtiğimiz hafta tüm dış hat uçuşlarını 28 Mayıs 2020 tarihine kadar, tüm iç hat uçuşlarını ise önce 1 mayıs, sonra 28 Mayıs 2020 tarihine kadar durdurduğunu duyurmuştu.

Yeni açıklamasında “Tüm dış hat ve iç hat uçuşlarımız 28 Mayıs 2020 tarihine kadar durdurulmuştur” ifadelerini kullanan Türk Hava Yolları (THY), böylece tüm iç hat uçuşlarını 27 gün, dış hat uçuşlarını da 8 gün sonrası olan 28 Mayıs’a ertelemiş oldu. Anlaşılan şu ki koronavişrüs’ün etkisi, hepimizin içini rahatlatacak derecede azalıncaya kadar normalleşme süreci ileri tarihlere ertelenip duracak. 

Yorumlar (0)
23°
açık